O şimdi yerel yönetimde kişilik ve mizaç doktoru: En bilimsel belediyeci

DR ORHAN MOLLASALIH
DR ORHAN MOLLASALIH

Onu… Uzun yıllardır tanıyoruz. Orhan Mollasalih çok genç yaşlarda sivil toplum organizasyonlarında yetişti, siyasetin de içinde oldu.
Son dönem…
Osmangazi Belediyesi’nde bir yandan Özel Kalem Müdürü olarak Başkan Mustafa Dündar’ın günlük program ve organizasyonlarını yönetiyor, bir yandan Panorama 1326 Fetih Müzesi Direktörü olarak etkinlikler planlıyor.
Bursa için büyük kazanç olan müzenin hak ettiği tanıtımı ve ziyaretçi sayısının artmasında müzenin ihtişamı kadar, onun planladığı etkinliklerin payı var.
Şimdi de…
Başarıyla yürüttüğü görevlerinin yanına akademik unvan ekledi.
Gerçi…
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda doktora çalışmasına 2016’da başladı, ama araya 15 Temmuz’la 1 yerel, 2 genel seçim ve pandemi girince süreç uzadı.
Fakat…
Sonunda süreç tamamlandı ve “yerel yönetimlerde kişilik ve mizacın liderlikle ilişkisinin yönetime etkisi” alanında doktorasını bitirip mezun oldu.
Danışmanlığını Prof. Dr. Nermin Gürhan’ın yaptığı Mollasalih doktor diplomasına da geçtiğimiz hafta düzenlenen törenle kavuştu.
Böylece…
Yerel yönetimler alanında bilimsel belediyeci olan Dr. Orhan Mollasalih uzmanlık alanını şöyle tanımladı:
“Kişilik; bireyin içinde bulunduğu ortama uyum sağlarken sergilediği davranışlar bütünü. Bu nedenle liderlerde kişilik ve mizaç önemli yer tutuyor. İkisi arasındaki önemli diğer parçalarsa etik davranışlar ve adalet kültürü oluyor.”
Aynı zamanda…
Bursa’nın tanıdığı siyasetçi Yıldırım Belediye Meclisi Üyesi Ali Mollasalih’in kardeşi olan Dr. Mollasalih bu alanda yoğunlaşmayı planlıyor.
Bir de teşekkürü var:
“Yoğunluktan doktora çalışmamı bırakmayı düşündüğüm anlar oldu. Her defasında beni yeniden şevklendiren Osmangazi Belediye Başkanım Sayın Mustafa Dündar’a ve hocalarıma teşekkür ediyorum.”