Türkiye’nin ilk Mikromekanik ve Saatçilik Okulu Türkiye’nin ilk Meslek Lisesi’nde: Asıl misyonu uzay teknolojisi

HAYRETTIN AKPINAR
HAYRETTIN AKPINAR

İlk adımlar… Dünyanın en önemli saat markalarının, kuruluş aşamasında olan TEKNOSAB’da fabrika kurmayı düşünmeleriyle başladı.
O fabrikalarda çalışacak mikromekanik ustalarının yetiştirilmesi için planlanan Saatçilik Okulu’yla ilgili ilk girişimleri de 6 Mart 2016 günü duyurduk.
Bursa’da Pırlant Saatçilik Sahibi olarak tanınan ve kısa adı TÜSAD olan Tüm Saatçi İşadamları Derneği Başkanı Hayrettin Akpınar, ilk görüşmeyi Karacabey Belediyesi ile yaptı.
Belli bir aşamaya gelinmesine karşın, fabrikalar gelemeyince Karacabey’deki okul projesi de aksadı.
Ama…
Akpınar’ın girişimleri devam etti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 7 Aralık 2018’de Türkiye’nin ilk Mikromekanik ve Saatçilik Okulu’nun Bursa’da Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılacağını açıkladığında, büyük proje için en somut adım da atılmış oldu.
Türkiye’nin en eski Meslek Lisesi olan, Bursa’nın 150 yıllık eğitim kurumu Tophane MTAL böylece tarihi bir misyon üstlendi.
Ankara’da Bakan Selçuk’un TÜSAD’la imzaladığı protokolün ardından Bursa’da kollar hemen sıvandı.
Önce…
Mikroekanik ve Saat Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Vakfı kuruldu. Bakanlık da okul için, dünyaca ünlü saat firması Rolex’in kurucusu Hans Wilsdırf’un kurduğu Hans Wilsdorf Vakfı’nın bağışıyla Tophane MTAL kampusundaki binayı tahsis etti.
Böylece, proje daha da anlamlı hale geldi.
İşte…
Tüm gelişmelerini 5 yıllık süreçte bu sütunlardan duyurduğumuz Mikromekanik ve Saatçilik Okulu’nu, Vakıf Başkanı olarak her şeyiyle yakından ilgilenen Hayrettin Akpınar’la birlikte gezdik.
Geride bıraktığımız eğitim yılında, okul içinden 12 öğrenciyle başlayan eğitim için eylül ayında yeni öğrenciler alınacak.
Akpınar okulun önemini şöyle açıkladı:
“Saatçilik, çok küçük parçalar nedeniyle mikromekanik gerektiriyor. Bu da uzay teknolojisi. Burası Bursa sanayisi için uzay teknolojisinin altyapısı olacak.”