Akülü Tekerlekli Sandalye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

fulmaks
fulmaks

Engellilerin kullandığı akülü tekerlekli sandalyeleri satın almadan önce bu yazımı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Pek çok markanın ve ürünün olduğu piyasada, Bursa’da yerli ve milli imkanlarla üretilen Fulmaks firmasının ürettiği akülü tekerlekli sandalyeler şehrimizin gururu. Kalite politikasından ödün vermeyen firma, Avrupa standartlarında imalat yapan bir firma. Yerli ve yabancı pazara ürünlerini satan firmayı can-gönülden kutluyorum. Piyasada bulunan ve sahte ekipmanlarda donatılmış ürünlerin yerine orijinal ve Avrupa normalarına göre üretilmiş ürünleri kullanan firma, sizi ve sevdiklerinizi riske atmıyor!


Kalite standartlarına göre imal edilmeyen ürünler hem daha çok azıra veriyor hem de kısa kullanım ömrüyle aslında daha pahalıya mal olur. Akülü sandalye satın alırken ödediğiniz paranın ya da bağış için akülü sandalye satın alıyorsanız bağışlarınızın boşa gitmemesi için orijinal, kaliteli donanıma sahip ürünleri tercih etmeniz gerek! Engelliler için üretilen akülü sandalyeleri incelerken donanımlarının kalitesini anlayabilmeniz için bileniz gereken detayları inceledim:

Akülü Tekerlekli Sandalye Parçaları Neler?

 • Joystick
 • Motorlar
 • Aküler
 • Şarj Cihazları
 • Lastikler
 • Şasi Gövdesi

Sağlık Bakanlığı Yönetmeliğine göre Üretilen Şasi

Kalitesiz metal alaşım malzemeden üretilen, kısa sürede gevşeyip dağılan, engelli sürücüye konfor sağlayamayan gövdeler dış darbelere ve yüke karşı dayanıksız olup, özellikle açık hava ya da nem gibi koşullara maruz kalınca deforme olmakta. Sarsıntı ve sürüşte önemli rol oynayan şasi kaliteli değilse, malesef bu sandalyeye yansıyor!

Engelliler için üretilen akülü sandalye şaselerinin kalitesi aynı zamanda kullanıcısının konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilmesi için çok önemli. Hem ağırlık hem de yapısı bakımından farklılıklar gösteren ürünlerle ilgili her türlü soruyu Fulmaks firmasına sormanız mümkün…

Kalitesiz Sürüş Kolları (JoyStick’ler)

Akülü tekerlekli sandalye’ye yön vermeyi sağlayan sürüş kolu, ürünün ana kalemlerinden bir tanesi. Kötü işçilik ve teknoloji ile kalitesiz malzemeden üretilmiş, ilerlerken arızalanıp kilitlenebilen, akülü sandalyeyi kontrolden çıkarabilen JoyStick’ler engellinin sürüşünü tehlikeli hale getirebilir. Kontrolden çıkan, çabuk bozulan taklit JoyStick’lere kesinlikle dikkat etmeniz gerek! Hakaret kolu olan joystick’in bozulup kontrolden çıkması, dar alanlardan geçerken kontrol kaybı ve tehlikeye maruz kalma gibi sorunlara neden olabilecek taklit JoyStick’ler orijinale benzer şekilde taklit edilmiş aşırı ısınıp zarar gören ana kartlara sahiptir. Buna kesinlikle dikkat etmeniz gerek!

Lastik Tekerlekli Sandalye Özel Olmalı

Lastik görünümlü ancak plastikten yapılmış akülü sandalye tekerleri yokuş aşağı inerken kayıyormuş! Hem durdurulamayan hem de kayan bir lastiğe sahip tekerlekli sandalye ise kesinlikle oldukça tehlikeli! Satın alacağınız akülü sandalyeyi araştırken tekerlerini incelemeniz, ham maddesini sorgulamanız güvenliğiniz için gerekli olup, yokuşta test etmenizi tahsiye ederim.

Elektrik Motor Kaliteli Olmalı

Isınıp arıza çıkarabilen elektrikli motorlar, rampa çıkarken büyük bir problem oluşturuyor! Sargıları ve frenleri yanabilen, dişlileri kırılabilen kalitesiz motorlar her zaman bakım gerektiyor. Rampada zorlanıp yanan, yokuşta frenleri tutmayan motorlara dikkat ederek akülü tekerlekli sandalyenin seçilmesi gerek!

Akü Seçimi Önemli

Akülü sandalye aküsünün şarj tutma ve dayanıklılık özelliği tıpkı otomobillerde olduğu gibi kalitesine bağlı. Özellikle tek başına dolaşan engelli bir vatandaş için yolda kalmak sıkıntılı bir eve dönüş sürecini başlatabilir. Dışarıda gezerken yarı yolda kalıp şarj tutmayan kalitesiz kısa ömürlü aküler ile mağdur olmamak için akülü sandalyenizi satın alırken aküsünün kalitesini, şarj olma süresini, tek şarj ile ne kadar yol kat edebileceğini sorgulamanız çok önemlidir.

Şarj Cihaz ve Kabloları Önemli

Şarj cihazları akünüz ile uyumlu olmadığında ya da kalitesiz bir tedarikçiden tedarik edildiğinden görevini yerine getiremediğinde sadece akülü sandalyenizi verimli kullanmanızı engellemez, aynı zamanda ısınarak yanma ve hatta yangın çıkarma riski taşıyor. Ayrıca şarj kablolarının kolay takılır ve sökülebilir olması gerekiyor!

Akülü tekerlekli sandalye alırken mağdur olmamak için; kalitesi tescilli, orijinal parçalardan imal edilmiş, güvenilir markaları tercih etmenizi öneriyorum. Fulmaks akülü sandalyelerde kullanılan elektronik ve mekanik donanımların tamamının kalitesi ve ömrü garanti altına alınmıştır. Uzak doğudan getirilen merdiven altı ürünler ile fiyat ve kalite kıyaslaması yapmayınız. Söz konusu kalitesiz ürünler çok çabuk bozulma eğiliminde olmasının yanı sıra akülü sandalye kullanıcısı için güvenlik riski oluşturur.

Engelli Akülü Sandalyelerin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Orjinal ve taklit ürünler arasında görünüş açısından belirgin bir fark bulmak zordur, ancak, donanımların kalitesi söz konusu olduğunda merdiven altı üretim bir JoyStick’in fiyatı 20-30 dolar civarında iken, akülü sandalyelerde kullanılabilecek orjinal bir PG Drive JoyStick, modeline göre 250-300 Dolar civarındadır ve bu da ortalama bir Fulmaks Akülü Sandalye’nin fiyatının %25’ini sadece JoyStick için ödediğiniz anlamına gelir. Örneğin piyasada 5.500 TL’nin altında satılan bir akülü sandalyede kabul edilebilir kalite standartlarının üzerinde bir JoyStick kullanılması mümkün değildir. Benzer durum akülü sandalye motoru, aküsü ve şarj cihazları için de geçerlidir.

Akülü sandalyeler, her biri farklı şirketlerin ürettiği belirli donanımların birleştirilmesi ile imal edilir. Akülü tekerlekli sandalye fiyatlarını belirleyen en önemli unsur bu donanımların kalitesidir.

Helikopterde Kullanılan JoyStick’ler Seçilmiş

Örneğin akülü tekerlekli sandalyelerin kontrol ünitesi olan ve Fulmaks’ın tüm ürünlerinde standart olarak kullandığı JoyStick’ler, PG Drive gibi aynı zamanda uçak ve helikopterlerin kontrol ünitelerini imal eden dünyada kendini kanıtlamış belirli firmalar tarafından üretilmiş.

Aynı durum diğer diğer elektronik donanımlar için de geçerlidir. Akülü sandalyelerin motor, akü, şarj aleti gibi önemli donanımlarının kalitesi fiyatının belirlenmesinde en önemli etkendir. Ucuz bir akülü sandalye satın almak üzereyseniz verilen garanti süresi kalitesiz donanımlara sahip olduğunun bir göstergesi olabilir. Tüm ürünlerinde 3 yıl garanti veren Fulmaks, akülü sandalyelerde kullandığı donanımların kalitesine kefildir.

Akülü Sandalye Satın Alırken Sormanız Gerekenler!

İşte firmanın oluşturduğu akülü tekerlekli sandalye alırken sorulan sorular ve cevapları:

JoyStick kontrol donanımı orijinal mi?

Akülü tekerlekli sandalyenin en pahalı donanımı JoySticklerdir. Akülü sandalyelerin kontrol donanımı Joystick dünyada sadece birkaç firma tarafından hakkıyla üretebilen yüksek teknoloji ürünlerdir. Kalitesiz, taklit kontrol donanımları akülü sandalyenin kontrolünü zayıflatarak sürüşü riske atar.

Rampa yukarı zorlanırsa motoru dayanabilir mi?

Yeterli teknolojiden yoksun, uluslararası sertifikalara sahip olmayan elektrikli tekerlekli sandalye donanımları rampa yukarı zorlandığında yanma riski taşır. Hem sürücüyü hem çevreyi riske atar. Fulmaks orijinal MotionTech motorları ile akülü sandalyenizi zor şartlarda güvenle kullanabilirsiniz.

Akü kaliteli ve güvenli mi, yarı yolda bırakabilir mi?

Aküler, elektrikli tekerlekli sandalyenin en önemli parçalarından biridir. Ana güç kaynağıdır ve dikkatle seçilmesi gerekir. Kalitesiz aküler sizi yarı yolda bırakabilir, akıma kapılma, yanma gibi riskler oluşturabilir. Fulmaks, uluslararası standartlara uygun, uzun ömürlü ve güvenli akü markalarını tercih eder.

Şarj cihazı dolum esnasında risk oluşturur mu?

Bazı firmalar akülü sandalye fiyatlarını düşürebilmek için taklit, ürünlerini plastik şarj aletleri ile satmaktadır. Orjinal olmayan, kalitesiz, plastik şarj aletlerinin, özellikle ev ortamında yangın çıkarma riski vardır.

Lastikler kaliteli mi, yere tutunabiliyor mu?

Ucuz plastik alaşımlardan yapılmış kalitesiz elektrikli tekerlekli sandalye lastikleri yere tutunmakta zorlanır. Ani duruş ve dönüşlerde sürücü düşebilir yaralanabilir. Havalı ya da slikon/poliüretan dolgu lastiklerin kalitesi sürüş güvenliği ve konforunu artırır.

Akülü sandalye gövde, şase sağlam mı, gevşeme yapar mı?

Akülü sandalye şaseleri dış ortam koşullarında, yağmur, toz, engebeli yüzeylerin etkisine dayanabilecek sağlamlıkta olmak zorundadır. kalitesiz akülü sandalye gövdeleri bir süre sonra gevşer, dağılır ve sürücüyü riske atar.

Rampa aşağı frenler her zaman tutar mı?

Elektrikli tekerlekli araçların motorlarına entegre fren donanımlarının kalitesi rampa sürüşlerde çok önem kazanır. Freni tutmayan bir akülü sandalyede oturmak istemezsiniz. Fulmaks ürünlerinde dünyaca ünlü MotionTech motor ve fren donanımları kullanılır.

Akülü sandalyelerin kabul edilebilir düzeyde uzun ömürlü olması, sürücü ve çevreye risk oluşturmaması için sahip olması gereken nitelikler nelerdir?

Aşağıda belirtilen akülü sandalye donanımları güvenli kullanım ve aracın ömrü için kritik öneme sahiptir. Kalite sınırlarının altında kalmış araçlar uygun fiyatlı görünse de uzun vadede daha yüksek maliyet oluşturur ve insanlarımızın hayatını kolaylaştırmadığı gibi tehlikeye atabilir.

 • Statik kararlılık
 • Elektrikli tekerlekli sandalyelerin dinamik stabilitesi
 • Frenlerin etkinliği
 • Teorik menzil aralığının belirlenmesi için akülü tekerlekli sandalyenin enerji tüketimi
 • Boyutlar, kütle ve manevra alanı
 • Elektrikli tekerlekli sandalyelerin maksimum hız, hızlanma ve yavaşlaması
 • Oturma ve tekerlek boyutları
 • Statik, darbe ve yorulma dayanımları için gereksinimler
 • Elektrikli tekerlekli sandalyeler için iklim koşullarına mukavemet
 • Elektrikle çalışan tekerlekli sandalyelerin engel tırmanma kabiliyeti
 • Test yüzeylerinin sürtünme katsayısı
 • Elektrikle çalışan tekerlekli sandalyeler ve scooterler için güç ve kontrol sistemleri
 • Döşemeli parçaların tutuşmasına karşı direnç
 • Motorlu taşıtlarda koltuk olarak kullanmak için tekerlekli hareket cihazları
 • Elektrikle çalışan tekerlekli sandalye ve scooterların ve akü şarj cihazlarının elektromanyetik uyumluluğu için gereksinimler ve test yöntemleri

Akülü sandalyenizi yıllar boyu güvenle kullanmak ve sahte donanımlar nedeniyle mağdur olmamak için Fulmaks ürünlerini tercih edin.Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız…