Suriyeli göçmen sayısı 178 bin 154 olan Bursa’da merak edilenlere en yetkili ağızdan cevap

GOC iDARESi UYUM VE iLETiSiM DAiRE BASKANI DR AYDIN KESKiN KADIOGLU
GOC iDARESi UYUM VE iLETiSiM DAiRE BASKANI DR AYDIN KESKiN KADIOGLU

Manzara şu… Başka kentlerdeki kadar olmasa da Bursa’da Suriyeliler konusunda zaman zaman olumsuzluklar yaşanıyor. Bu da, göçmenlere karşı hoşgörülü bir kentin alışılmış yapısıyla çelişiyor.
Bu durum…
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği ve dijital ortamda gerçekleşen Yerel Medya Buluşmaları’ndaki konulardan biri oldu.
Bölge bölge yapılan Yerel Basın Buluşmalarının üçüncüsü Marmara Bölgesi yerel gazetecileriyle gerçekleşti.
Buluşmada…
Türkiye’de 190 milletten 4.8 milyon yabancı yaşadığını söyleyen Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Uyum ve İletişim Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, bazı kentlerde ortaya çıkan görüntüler için şunu söyledi:
“Suriyeli göçmenler zaman zaman olaylarla anılıyorlar. Fakat bunlar da daha çok kendi aralarında oluyor. Böyle bir durum Balkan göçmenlerinde olmuyor, çünkü büyük oranda aralarında akrabalık bağı var. Suriyeli göçmenlerde bu söz konusu değil.”
Sorumuz üzerine…
Bursalı olan Kadıoğlu, kentteki Suriyeli göçmen sayısını açıkladı:
“Bursa’da 178 bin 154 Suriyeli göçmen var. Bunların 77 bin 218’i 18 yaş altında. Bu da genelin yüzde 43’ü.”
Bu noktada…
Suriyeli göçmenlerin iş yaşamı ve aldıkları sağlık hizmeti gibi konularda yapılan spekülasyonlar için de şu değerlendirmeyi yaptı:
Bir…
“Geçici koruma statüsünde olan yasal göçmenlerin sosyal güvenlikleri var, bundan yararlanıyorlar. Fakat hiçbiri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından daha üst hukuka sahip değil. Maalesef kamuoyunda yanlış algı oluştu.”
İki…
“Göçmenler daha çok Türk vatandaşlarının yönelmedikleri alanlarda çalışıyorlar. Gaziantep’te ayakkabı sektöründe, Bursa ve İstanbul’da sanayide üretime katkı yapıyorlar. Zeytin toplayıp tarım hasadı yapıyorlar.”
Şuna da dikkat çekti:
“Sahibi Türk, çalışanı Suriyeli işletmeler de; sahibi Suriyeli, çalışanı Türk işletmeler de var.”