Korona tablosu tersine döndü, daha iyi olabilir… Vaka sayısı azaldı, ama yoğun bakıma yansımadı

BURSADA KORONAViRUS GUNLUK VAKA SAYILARI iNiSE GECTi
BURSADA KORONAViRUS GUNLUK VAKA SAYILARI iNiSE GECTi

Şöyle bir anımsayın… Geçen haftaya kadar Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca her akşam televizyon ekranından vaka sayısı yüksek illeri uyarıyordu.
O iller arasında Bursa hep oluyordu.
Nitekim…
Günlük vaka sayısının 4 bin 700’lere kadar çıktığını da, alınan ciddi önlemler ve vatandaş katkısıyla vaka sayısının günlük 3 binlere indiğini de aktardık.
Bununla birlikte…
Şehir Hastanesi, Yüksek İhtisas Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi yoğun bakımlarıyla kat yataklarındaki Covid-19 hastası sayılarını paylaştık.
Son olarak da…
İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz’ın sorumuz üzerine Bursa’nın koronavirüs tablosuna ilişkin değerlendirmesine yer verdik:
“Panik yapacak kadar kötü değiliz, rehavete düşecek kadar da iyi değiliz.”
Açıkçası…
Yavuzyılmaz’ın sözleri bir kentin mücadelesi anlamında önemli.
Çünkü…
Durumu en kötü iller arasında gösterilirken panik gerektirmeyecek noktaya gelinmesi Bursa’nın bu mücadeleye verdiği desteği gösteriyor.
Gerçi…
Hamitler Mezarlığı’ndan yansıyan koronadan vefatların defin görüntüleri de insanların sokaktan çekilip önlemlerini arttırmasına yol açtığı için grafiğin ters dönmesinde etkili oldu, ama gelinen noktayı bir kentin disiplini kabul etmek gerekiyor.
Bunda da…
Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın titizliği, koordinasyona verdiği önem, alınan kararların uygulamadaki takipçiliğini de göz ardı etmemek gerekiyor.
Peki…
Bugün için Bursa’nın koronavirüs tablosu ne gösteriyor?
Kasım ayı başında 4 bini aşan, kasım ortasında 4 bin 700’e çıkıp pik yapan vaka sayısı bugün için 2 binin altına indi ve 1.900’lü rakamlara geldi.
Ne var ki…
Vaka sayısının azalmasına karşın hastanelerdeki yoğun bakımlar ve hasta yatakları halen dolu. Yani, vaka sayısındaki azalma hastanelere yansımadı.
O nedenle…
Biraz daha gayret, biraz daha dikkat ve biraz daha sabır gerekiyor.
Üstelik, aşıya da az kaldı.