İşte Bursa’nın korona tablosu: 3 hastanede 350’si yoğun bakım, 1.700 hasta yatıyor… İyi ki Şehir Hastanesi var

BURSA SEHiR HASTANESi
BURSA SEHiR HASTANESi

Tablo kötü… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her akşam çağrı yapıyor. 3 altın kural maske-mesafe-temizlik anımsatması yapıp “kalabalığa girmeyin” diyor.
Gelin görün ki…
Fakat…
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vaka sayıları artıyor, özellikle Bursa bu artışta ilk sıralarda yer alıyor. Bu artış da günlük yaşam kısıtlamaları getirdi.
Bir yandaysa…
İşin tedavi boyutu var. Çünkü, vaka tanısı konulanların bir kısmı evlerinde karantinaya alınırken, bazıları hastaneye yatırılıyor, yoğun bakım gerekiyor.
İşte…
Tablonun sağlık açısından giderek ağırlaştığı ve kötüleştiği süreçte, Bursa’daki kamu hastanelerinde tedavi gören koronalı hasta sayılarını merak ettik.
Rakamları görünce…
Bursa’nın hem çok korkması gerektiği, hem de Şehir Hastanesi’ne şükretmesi gerektiği sonucuna vardık.
Manzara şu:
Şu anda…
Bursa Şehir Hastanesi’nin kapasitesi arttırılan yoğun bakım ünitesinde 190 Covid’li hasta var. Yanı sıra, 140 da farklı hastalıklardan yatan var.
Yine…
Şehir Hastanesi’nin katlardaki servislerinde 600 Covid’li hasta tedavi görüyor. Bu da, 190’ı yoğun bakım solmak üzere yalnızca Şehir Hastanesi’nde 800’e yakın korona hastasının tedavi gördüğü anlamına geliyor.
Yanı sıra…
Kentin doğusuna sağlık hizmeti veren Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 100’ü yoğun bakım ve 400’ü servis yatağı olmak üzere 500 civarı Covid-19 hastasının tedavisi sürüyor.
Ayrıca…
Çekirge Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde 60, katlardaki servislerde ise 300 olmak üzere 360 korona hastası var.
Rakamlar…
3 kamu hastanesinde toplam olarak; 350’si yoğun bakım olmak üzere 1700’e yakın Covid hastasının tedavi edilmekte olduğunu gösteriyor.
Bu da, geçtiğimiz hafta, vaka sayısı artan Bursa’yı uyarırken “İyi ki Bursa’ya Şehir Hastanesi’ni yapmışız” diyen Sağlık Bakanı Koca’yı haklı çıkarıyor.
Olmasaydı, işimiz gerçekten çok zordu.