Azimli Bursa koronayı geriletti… Vaka sayısı eylül rakamlarına geldi, aşı için uygun ortam doğdu

KORONAViRUS ONLEMLERi VE BURSADA DUSEN VAKA SAYISI
KORONAViRUS ONLEMLERi VE BURSADA DUSEN VAKA SAYISI

Tırmanış… Ekim ayının ortasından itibaren başladı. Koronavirüs salgınında mart-nisan döneminden sonra yaşanan ikinci pik dalgası da bu tırmanış oldu.
Nitekim…
12 Kasım 2020 günü “Sokağa çıkmayın, kalabalığa da girmeyin: Vaka sayısı 4 bini aştı” başlığıyla ilk uyarıyı yaptık. Ertesi hafta, Bursa’da günlük vaka sayısı 4 bin 700’e kadar çıktı. En yüksek rakam bu oldu.
Ardından…
Vali Yakup Canbolat koordinasyonunda alınan önlemler arttı, denetimler sıklaştı ve tırmanışın önü kesildi. Hamitler Mezarlığı’nda koronadan definleri gösteren fotoğraflar çok etkili oldu.
Sonra…
Gün gün  gün vaka sayıları azalmaya başladı. 14 Aralık günü “Ha gayret Bursa… Vaka sayısı azaldı, ama yoğun bakım dolu” başlığıyla bir kentin mücadelesiyle günlük vaka sayısının 1.900’lü rakamlara gerilediğine yer verdik.
17 Aralık günü de günlük vaka sayısının binin altına düştüğünü duyurduk.
Kasımın ilk haftasından aralık ortasına kadar Bursa vaka sayısında çok hızlı yükseliş ve mücadeleyi yansıtan kontrollü düşüş yaşadı.
Gelinen noktada…
Cumartesi günü günlük vaka sayısı 750’ye geriledi. Pazartesi günü de 650 civarına geldi.
Verilen mücadele önemli. Bu mücadelede vatandaşın bilinçlenip destek vermesi daha da önemli.
Fakat…
Henüz zafer kazanılmadı. Günlük vaka sayıları düşüyor, ama biraz daha dikkatli olmak ve aynı duyarlılıkla mücadeleyi sürdürmek gerekiyor.
Kuşku yok ki…
Vaka sayısındaki azalma, hastanelere rahatlama olarak yansıyor. İlerleyen günlerde iyileşen hasta sayısındaki artışla bu rahatlama daha belirgin olacak.
Bunun yanında…
Vaka sayısının kontrol altına alınıp eylül ayı ortalamasına geri dönmesi aşılama açısından da umut verici bir gelişme.
Çünkü…
Vakaların azalmasıyla filyasyonda takip edilen hasta sayısı azalacağı için sağlık kuruluşları aşıya daha fazla yoğunlaşacaklar.
Bu da aşılama için en uygun ortam demek.