Milletvekili Kılıç’tan ‘yaşayan kent’ çağrısı: Geçmişin yaşadığı mahalleler terk edilmiş bölgeye dönüşmesin

AK PARTI BURSA MILLETVEKILI AHMET KILIC TBMM PLAN BUTCE KOMISYONUNDAKI KONUSMASI
AK PARTI BURSA MILLETVEKILI AHMET KILIC TBMM PLAN BUTCE KOMISYONUNDAKI KONUSMASI

Bir yanda… Deprem nedeniyle gündeme yeniden gelen kentsel dönüşüm var. Bir yandan da, geçmişi 8 bin 500 yıl önceye dayanan bir Bursa kenti var.
Üstelik…
Bitinya, Bizans, Osmanlı dönemlerinin ilk yerleşim merkezi olan Hisar, sahip olduğu farklılıklar değerlendirilip tanıtımı iyi yapılırsa, Avrupa’nın ilgisini çeken muhteşem bir yaşayan kent müzesi olur.
Nitekim…
Bu bölgede Osmangazi Belediyesi’nin başlattığı önemli çalışmalar var. Bunlara Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü projeler eklendi.
İşte…
AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç bu çabaları TBMM Plan Bütçe Komisyonu toplantısına taşıdı. Üyesi olduğu komisyonda pazartesi akşamı söz alıp tarihin yaşadığı kent üzerine düşüncesini söyledi:
“Dünyada tarihi bölgeler restore edilmediğinde sıkıntılar çıkıyor ve yüzde 80’i terk edilmiş bölgeye dönüşüp gettolaşıyor, çöküntü alanı oluyor. Tarihi yapılar da yok olup gidiyor.”
Dikkat çektiği şu:
“Bu bölgeleri daha nitelikli hale getirip güzelleştirmek ve tarihin yaşadığı bölge olarak kazanmak gerekir.”
Sıkıntıya da dikkat çekti:
“Tarihi yapı özelliğindeki özel mülkiyeti restore ederken çok sayıda kurum görüşü gerektiğinden, normal bir çalışmanın 3 katı zamana mal oluyor.”
Çağrısını…
Doğrudan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yaptı:
“Bakanlık çok hızlı bir çalışmayla tarihi yapıları belirleyip restorasyon sistematiğini oluşturmalı. Elde edilecek yapı tipolojisi de mevcut imar planına entegre edilmeli.”
Şunu vurguladı:
“Depremsellik nedeniyle kentler yenilenirken, tarih de yaşatılmalı.”
Konuşmasında…
“Yaşayan tarih” dediği Hisar Bölgesi’nin kültürel miras envanterini aktardı:
“Bursa’nın en eski 5 mahallesinin bulunduğu, yaşayan şehir kimliğini muhafaza eden önemli örneklerden biri. 5 sur kapısı ve arkeoparkı, 17 camisi ve mescidi, 4 medresesi ve tekkesi, 3 hamamı, 6 tarihi çeşmesiyle bir bütündür.”