Bursa’da günlük vaka sayısı 4 bini aştı… Tehlike büyük, sokağa çıkmayın, kalabalığa da girmeyin

KORONAViRUS YAYILIYOR VAKA SAYISI KAT ARTTI
KORONAViRUS YAYILIYOR VAKA SAYISI KAT ARTTI

Geçen hafta… Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Alpaslan Türkkan’ın koronavirüs vakalarındaki artışla ilgili tespiti önemliydi: “Çemberin içindeyiz.”
Bugünse…
Çember de kalmadı. Çünkü Bursa’daki koronavirüs vakaları artış hızı tüm zamanların rekorunu kırdı.
Örneğin…
Koronavirüsü tanıdığımız mart-nisan döneminde Bursa’da günlük vaka sayısı ortalama 400’lerdeyken bugün 4 bini geçtiği bilgileri kulağımıza geliyor.
Gerçekten de…
İnanılmaz bir vaka artışı söz konusu. Karşılaştırma yaptığımızda, mart-nisan dönemine göre vaka artışının 10 kat olduğunu görüyoruz.
Buna da hiçbir sağlık sistemi dayanmaz.
Nitekim…
Hastanelerde yoğun bakımlar ve kliniklerde boş hasta yatağı bulmak giderek zorlaşıyor. Çünkü, koronavirüslü hasta sayısı giderek artıyor.
Doktorlar tedaviye yetişemez oldu. Ambulanslar sürekli hasta taşıyor. Sahadaki filyasyon ekiplerinin hastaya ulaşma süreleri de giderek uzadı.
Tablo sağlık yönetimi açısından zor olduğu gibi, kentte yaşayanlar açısından da çok vahim bir durum söz konusu ve giderek ağırlaşıyor.
Gördüğümüz şu:
En yakınımızdakiler hastalanmaya başladılar, ama buna rağmen insanımız ne yazık ki vurdumduymaz ve umursamaz olmayı sürdürüyor.
Anımsıyoruz da…
Salgın başladığında market raflarında deterjan ve temizlik ürünü, hatta sirke kalmamıştı. İnsanlar evlerini baştan başa sirkeyle yıkıyordu.
Neredeyse…
Dezenfekte etmeden ekmek bile yemeyecek kadar titizdik. Ne oldu da toplum olarak bu mücadeleden vazgeçtik anlaşılır gibi değil.
Tamam…
Denetimler sıklaştı, açık alanda sigara yasağı gibi yeni yasaklar eklendi, ama iş gelip vatandaşın alacağı önleme dayanıyor.
Mart-nisan döneminde 2 günlük sokağa çıkma yasakları yeterli oluyordu. Uzmanlar bugün en az 6-7 günlük yasak gerektiğini söylüyorlar.
Lütfen…
Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayın, maskesiz hiç çıkmayın, kalabalıklara girmeyin. İş ciddi.