Amerika, tartışmalı seçimiyle neleri kaybetti? Erdoğan Bilenser farklı bakışla yorumladı

ERDOGAN BiLENSER
ERDOGAN BiLENSER

Uzun yıllar… Kısa adı BUSİAD olan Bursa Sanayici ve İşinsanları Derneği genel sekreterliğini yaptı.
Sonrasında…
Erdoğan Bilenser doğup büyüdüğü, ailesini kurduğu, iş yaşamını sürdürdüğü, Bursa’ya 1999-2004 arası Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet etti.
Bir süredir evinden çıkmıyor, ama Bursa, Türkiye ve dünyayı yakından izliyor.
Nitekim…
Amerika’nın seçimini farklı bir gözle değerlendirdi:
“Güçlü ekonomisi, ordusu ve demokrasisiyle dünyanın lider ülkesi kabul edilen ABD, başkanlık seçimini doğru dürüst yapamayınca ciddi prestij ve güven erozyonu yaşadı.”
Şunun altını çizdi:
“ABD artık  hiç bir ülkeye demokrasi ayarı  veremeyecek, eleştirisel bir bakış açısı getiremeyecek duruma düştü. Zaten tartışılmaya başlayan liderliği, daha da tartışılır hale geldi. İçeride de ilk defa kutuplaşma kaygıları yaşamaya başladı.”
Bu noktada…
Amerika kamuoyunun ilk kez tanıştığı seçim hırsızlığı kavramına dikkat çekti:
“Trump seçimler sırasında ‘hile yapıldı’ iddialarını açıklarken, TV’ler kanıtı olmadığı için canlı yayınlarını kestiler. Daha seçime bir ay kala ‘sonucu yargıya taşıyacağız’ açıklaması, ‘seçim hırsızlığı’ diye bir kavramın ortaya atılması, 700 bin oyun uçtuğu, öldüğü belirtilen insanlar adına oy kullandırıldığı, gözlemcilerin sandıklara yaklaştırılmadığı iddiaları…”
Seçim sonuçlarının…
Dünyanın önemli ülkelerini yöneten “dediğim dedikçi” liderlere örnek olmasını isterken şu yorumu yaptı:
“Biden ABD için, hatta demokratlar için ideal bir aday değildi. Trump, Biden gibi tereddüt uyandıran adaya rağmen kaybetti.”
Yorumunu şöyle tamamladı:
“Sonuçlar gösterdi ki; halklar artık sosyal devlet sorumluluğunu odağına almış, insan ve çevre ilişkilerini önemseyen, başta mülteciler olmak üzere eşitsizlik ve yoksullukla mücadelede kararlı, iç ve dış ilişkilerde daha barışçıl politika izleyen liderlerden yana.”