Vakalar patladı yeni aşamaya geçildi: Çalışma müfettişleri ‘çalışma yeri’ denetimi için fabrikalara gidiyor

FABRiKALARDA CALISMA MUFETTiSLERi KORONAViRUS DENETiMi BASLIYOR
FABRiKALARDA CALISMA MUFETTiSLERi KORONAViRUS DENETiMi BASLIYOR

1 ay öncesinde… Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca her akşam, günün tablosunu açıklarken “Bursa’daki yükseliş” dikkat çekip uyarılar yapıyordu.
Sonra…
Kent genelinde alınan önlemler, kurumların mücadelesi, vatandaşın daha dikkatli davranmasıyla Bursa vaka artışı en çok olan iller listesinden çıktı.
Son günlerde…
Bursa’da vakalar yeniden tırmanışa geçince, İl Sağlık Müdürlüğü görevini gün içinde devreden Dr. Halim Ömer Kaşıkçı’nın açıklamasını geçen hafta aktardık,
Ardından…
Vakaların artışı nedenlerinden olan “virüslü hastaların temas ettikleri kişileri bildirmemeleri” gerçeğine yer verdik. İşleri bozulur kaygısıyla söylenmeyen temaslılar ne yazık ki virüsün artışında sanılandan daha etkili oldu.
Nitekim…
Bursa Valisi Yakup Canbolat da buna dikkat çekerken adeta yalvarıyor.
Gelinen noktada…
Valilik koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğü, belediyeler, polis ve jandarma gibi güvenlik güçlerinin sürdürdükleri denetimlerle filyasyon ve mahalle denetim ekiplerinin çalışmaları dışında yeni bir aşamaya geçildi.
Bu kez…
Ali Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti ve işçi sayısı yüksek fabrikalar için Çalışma Müfettişleri yoğun bir denetim hazırladı.
Buna göre…
Fabrikalarda “çalışanların sağlıkları ve çalışma ortamının gözetimi” konulu denetimler planlandı. Bu denetimler, işyeri hekimi ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çalışmalarını da kapsayacak.
Hatta…
İşyerindeki sağlık önlemlerinin yeterli olup olmaması yanında, bu konuda şikayetin üst birimlere bildirilip bildirilmediği bile incelenecek. En çok da fabrikadaki hijyen koşulları üzerinde durulacak.
Yanı sıra…
Çalışanlara maske dağıtılıp dağıtılmadığı, kantin, yemekhane, yatakhane, kreş ve emzirme odalarının Covid-19 Mücadele Planı’na uygunlukları ele alınacak.
Bu yolla…
Sağlık alanına destek olarak devreye giren fabrikalardaki çalışma koşulları denetimiyle virüs yayılımını engellemeye yönelik fabrikaların üst düzey önlem alması hedefleniyor.
Çalışan sayısı fazla olan fabrikaları kontrol altında tutabilmenin başka yolu yok.