Bursa’ya hayırlı olsun… Şehir Hastanesi metrosu 1.6 milyara ihale edildi

HAKAN CAVUSOGLU
HAKAN CAVUSOGLU

Bugüne kadar… Bürokratik süreçler hep ağır işler, süreler uzun olurdu. Bu defa, karar alınmasıyla birlikte çok hızlı bir süreç yaşandı.
Nitekim…
Bursa’nın beklediği Bursaray’ın Emek’ten Şehir Hastanesi’ne uzatılması projesi için ihale kararı alındığını 18 Ekim günü son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nun açıklamasıyla duyurduk.
O açıklamada…
Ulaştırma Bakanlığı’nın Bursa’daki ilk kent içi raylı sistem yatırımı olan 6.1 kilometrelik metro projesinin 27 Ekim’de ihale edileceğini söyleyen Çavuşoğlu, sürecin hızlı işlemesinin heyecanını yaşıyordu.
Perşembe günü görüştüğümüzde…
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kadar güzel haberi verdi.
Söze…
“Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile az önce görüştüm” diye başladı ve gelişmeyi şöyle duyurdu:
“Metronun Şehir Hastanesi’ne uzatılması için yapılan ihaleye 4 firma katıldı. İhalede 1 milyar 607 milyon 824 bin lirayla en iyi teklifi Söğüttaş-Yapı İnşaat ortaklığı verdi.”
Mutluluğu şu:
“Proje çok önemli. Biz de tüm Bursa milletvekili arkadaşlarımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte, Bursa için önemli olan bu projeyi Ulaştırma Bakanlığımızın üstlenmesini istemiştik. Sayın Cumhurbaşkanımızın da desteğiyle bu amacımıza ulaştık.”
Şunu vurguladı:
“Ulaştırma Bakanlığı burada anahtar teslimi ihale yaptı. Altyapısı, üstyapısı, elektronik ve haberleşme sistemleri, istasyonları, hatta yolcu girişleri dahil projenin tümünü yapıp teslim edecek.”
Ardından…
Yine büyük bir heyecanla şunu paylaştı:
“Ulaştırma Bakanımızla görüşürken, Bursa’nın bu projeyi uzun zamandır beklediğini, o nedenle bitirme süresinin uzun olmamasını özellikle istedim. Bakanımız da ‘üzerinde çalışalım’ dedi.”
Şunu da ekledi:
“Şehir Hastanesi metrosu olarak anılan proje Bursa’ya hayırlı olsun.”