Acemler’de tek yol 2 kavşağı nasıl rahatlattı, ne değişti? Ulaşım Uzmanı tek tek yorumladı

ACEMLER BAGLANTI YOLU GENEL GORUNUM
ACEMLER BAGLANTI YOLU GENEL GORUNUM

Haberlerde… Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bağlantı yolu ve yeni düzenlemeler “Acemler’de bir düğüm daha çözüldü” başlığıyla verildi.
Konu…
Bursa’da trafik sıkışıklığı denince ilk akla gelen, günün büyük bölümünde trafiğin sıkıştığı ve 25 yıldır göreve gelen tüm Büyükşehir yönetimlerinin çözmek için kafa yorup proje ürettikleri, İstanbul Boğazı Köprüsü’nden daha fazla trafiğe sahip Acemler olunca ilgi çekiyor.
O bakımdan…
Timsah Arena olarak adını kabullendiğimiz stadyumla birlikte projelendirilen, ancak yeni tamamlanan bağlantı yolu ve bir aks ilavesi ile Acemler’de nelerin, nasıl değiştiğini işin uzmanına sorduk.
Ulaşım Uzmanı olarak görüşlerinden yararlandığımız Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl de tane tane anlattı:
Bir…
“Tamamlanan bağlantı yoluyla; İzmir Yolu ve Mudanya istikametinden gelen araçlar Acemler Kavşağı’nı kullanmadan ve Mudanya Ayrımı  Kavşağı’nı takiben Hayran Caddesi, Ali Osman Sönmez Çekirge Devlet Hastanesi, Odunluk ve Dikkaldırim Mahallesi istikametine gidebilecekler.”
İki…
“Bu yol sayesinde; kent merkezinden gelip Carrefour-Suryapı-BAOB ve Oteller bölgesi gibi merkezlere ulaşmak için Orhaneli Kavşağı’na gitmeye gerek kalmadı. Bu yönüyle de Orhaneli Kavşağı’nı rahatlattı.”
Gözlemi şu:
“Bağlantı yolunun açılmasından bu yana geçen ilk 1 haftada, sürücülerin bu alternatif yolu kullanma oranlarının her geçen gün arttığını gördüm. Zamanla bu alışkanlık haline gelecek ve daha da artacak.”
Ardından…
“İkinci etap olarak uzun süredir bekleyen ve diğer yönden gelen araçları da Acemler’e bağlayacak yolda çalışma yapılacak” dedi ve şu uyarıyı yaptı:
“Fakat bu yol beklenen faydayı veremeyebileceği gibi, Acemler Kavşağı’nın yükünü de arttırabilir.”
Bu noktada…
Hem geçen dönem, hem bu dönem gündeme gelen ve Acemler’de çözüm görülen proje hakkındaki düşüncesini uzman bakışıyla dile getirdi:
“Bursa için iyi haber, Acemler Kavşağı’na yapılması düşünülen ‘direksiyonel kavşak’ yapımından vazgeçilmesi oldu.”