Kent içi ulaşımda pandeminin anımsattığı alternatif: Trafiğe bisikletli çözüm

KENT ICI BISIKLET KULLANIMI
KENT ICI BISIKLET KULLANIMI

Sizlerin de dikkatinizi çekiyordu… Son dönemlerde, özellikle de kentin batı bölgesindeki ana yollarda bisikletli sayısı giderek arttı.
Gerçi…
Avrupa’nın her kentinde yaygın, ama Almanya’nın başkenti Berlin’de dikkatimizi çekmişti. Üzerinde iş kıyafeti olan erkek ve kadınlar, başlarında kasklarıyla bisiklet yollarından ulaşımlarını sağlıyorlardı. Bisiklet yollarına araçlar gibi yayaların girmesi de ceza nedeniydi.
Çin’in Şanghay kentindeki caddelerde de inanılmaz sayıda bisikletli gördük. Fakat, bisiklet kullanıcıları akan trafikte de yol alıyorlardı.
Yani…
Bisiklet kullanımı doğudan batıya dünyanın büyük kentlerinde önemli bir kent içi ulaşım aracı olarak tercih ediliyor. Türkiye’de de son yıllarda artış var.
Tamam…
Bursa yamaçta kurulan bir kent, ama kentleşme modeli nedeniyle ova sınırında kalan düz bölgeleri de çok fazla ve bu bölgeler bisiklet kullanımına elverişli.
Buna karşın…
Bisiklet Bursa için öncelikli ulaşım aracı olamadı. Geçmiş dönemlerde bisiklet yolları yapılsa da, Nilüfer’de yol kenarlarına bisiklet kiralama üniteleri kurulsa da Bursalılar ulaşım için daha çok yakıtla çalışan araçları tercih ettiler.
Bugünse, pandemiden toplu ulaşım çok etkilendi.
Son kararla toplu ulaşıma sınırlama gelince yollardaki binek araç sayısının artacağı ve zaten sıkışan kent içi trafik daha da sıkışacağı tahmin ediliyor.
Bu noktada…
1 litre benzinin 2.3 kilo karbondioksit üretmesi bir başka tehlike olurken, en önemli alternatif ulaşım aracı olarak bisiklet önem kazanıyor.
Yıllardır…
Bursa’nın bisiklet kullanımının yaygınlaşması için her platformda mücadele veren Niyazi Aşır’ın çabalarını biliyoruz.
Yine…
Ulaşım konularında görüşlerini önemsediğimiz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl de bu konuda çok duyarlı:
“Yaşam kalitesi yüksek şehirlerin ortak özelliği motorlu taşıtların rolünün giderek azalması. Şehir merkezlerinde yayalaştırma, ucuz, konforlu ve hızlı toplu taşıma alternatifleri modern kentlerin olmazsa olmazları.”
Şunu da anımsatıyor:
“Trafikte yaşanan stres neredeyse sıradanlaştı. Oysa bisiklet kullanarak stresten korunabilir, sağlıklı ve üst düzey yaşam alışkanlığı edinebiliriz.”