Esnaf pandemiye yenildi: İşler kötü, sıkıntı çok, geçim zor, durum perişan

BURSA ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BASKANI OZKAN iLHAN AKiF EROL RAHMi SALCI
BURSA ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BASKANI OZKAN iLHAN AKiF EROL RAHMi SALCI

Mayıs ayından beri Heykel’e çıkıp Atatürk Caddesi kaldırımlarında yürümüyorduk. Özlediğimiz o kaldırımlarda dolaşırken anılar canlandı.
Açıkçası…
Yakın süre öncesine kadar Bursa’nın tek cazibe merkezi olduğu için gece-gündüz yoğun olan, 24 saat yaşayan kent merkezinin tenha haline alışamadık.
Kentin merkezinde trafiğin boş olması şaşırttığı gibi, uğradığımız eski dostlarla ve selam verdiğimiz esnafla sohbetlerimizden hep sıkıntı yansıdı.
Ağız birliği etmişçesine, “işler durdu, alışveriş bitti” dediler.
Gerçi…
Benzer sözler geçen yıl da “toplumun alışveriş merkezlerine yönelmesi” nedeniyle dile getiriliyordu, ama bu kez pandemi sorunu çok daha büyüttü.
İlginç bir örnek:
Pandemi sürecinde berberler kapatılınca çok kişi traş makinesi satın alıp evinde kendi kendini traş etmeye başladığı için bölgedeki berberler de boş.
Gazeteye döndük…
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Özkan İlhan ziyarete geldi. Beraberinde Başkan Yardımcısı Akif Erol ve yönetim kurulu üyesi Rahmi Salcı da vardı.
Geçmişte…
Gençlik Kolları’ndan gelen siyasetçi olarak bir dönem Bursa siyasetinin de aktif isimlerinden olan Başkan İlhan daha otururken, birkaç saat öncesindeki izlenimlerimizi biliyormuşçasına şunu söyledi:
“Esnaf çok kötü. Pandemi asıl bizim esnafı vurdu, virüs bulaşmasından beter hale getirdi.”
Şunu vurguladı:
“Salgın başladığında esnafa destek amacıyla 25’er bin lira dağıtıldı. Bu para bile esnafımıza nefes aldırdı, ama yetmediği de bir gerçek.”
Şuna dikkat çekti:
“Mart ayında ödenen 25’er bin liraların şimdi geri ödeme zamanı, ama pek çok esnafımızın buna gücü yok. Çünkü geçen süreçte esnaf iş yapamadığı için kirasını ödeyecek gücü yok. Bunun bir de kira stopajı ödemesi var.”
Bu noktada…
“Esnaftan bu dönem için kira stopajı alınmamalı” dedi ve devam etti:
“Mart ayında ertelenen vergilerin ve aynı şekilde alınan kredilerin geri ödemeleri başladı.”
Şu sözü çığlık gibi:
“Esnaf bu yükü taşıyamaz. Hatta, böyle giderse daha da kötü olur.”