Bu yarış başka… Halkın katılımıyla kent caddelerindeki Gran Fondo bisiklet yarışı Bursa’nın dünyaya tanıtım fırsatı

BURSA GRAN FONDO BiSiKLET YARISI AGUSTOSTA
BURSA GRAN FONDO BiSiKLET YARISI AGUSTOSTA

Aslında… Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun ocak ayında açıklanan takvimine göre 19 Temmuz’da yapılacaktı. Federasyon, Bursa’nın yanı sıra 21 Haziran’da Ankara, 6 Eylül’de Muğla’da halkın katılacağı bisiklet yarışı açıklamıştı.
Fakat…
Mart ayıyla birlikte, dünyayı olduğu gibi ülkemizi de saran pandemi nedeniyle takvimde zorunlu olarak küçük bir sarkma yaşandı.
Şimdi…
Kent içindeki caddelerde gerçekleşecek olan ve Gran Fondo adıyla düzenlenen büyük bisiklet yarışı yeni takvime göre Bursa kent içi caddeleri ve doğa ortamında 30 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecek.
Yarış…
Bursa Büyükşehir Belediyesi himayesinde gerçekleşecek. Organizasyonu ise Bursa Büyükşehir Belediyespor yapacak.
Hatta…
Bisiklet sporunu topluma sevdirmek ve yaymak amacını taşıyan organizasyon için kayıtlar başladı. Lisanslı sporcuların yanı sıra herkesin katılabileceği bu kent içi büyük yarışta 2 bin kişinin pedal çevirmesi hedefleniyor. Başvuru sırasında, halk koşularının sembolik bedeli olarak 100 lira kayıt ücreti alınacak.
En önemlisi…
Dünya televizyonlarından yayınlanması beklenen dev organizasyon, aynı zamanda Bursa’nın tarihi ve kültürel değerleriyle dünyaya tanıtımı açısından da büyük bir fırsat olacak.
Çünkü…
30 Ağustos Pazar günü Atatürk Stadyumu yerine yapılan Millet Bahçesi önünden verilecek startla yola çıkacak bisikletçiler, Altıparmak’tan çıkıp Ulucami önünden geçerek Heykel’e gelecek.
Sonrasında…
İnönü Caddesi’nden inip Ulubatlı Hasan Bulvarı’ndan devam edecekler ve Acemler’den sonra Gölyazı’ya kadar karayolunda yarışacaklar. Uluabat Gölü manzarası, Gölyazı tarihi bölgeleri sonrası da köy yollarından dönecekler.
Misi’den sonra yeniden kent içi yollara girip, Çekirge’den geçerek başladıkları nokta olan Millet Bahçesi önünde finiş yapacaklar.
Güzergahta…
102 kilometrelik büyük parkur ve 76 kilometrelik küçük parkur var.
Böylece…
Uluslararası spor literatürde “yıllık düzenlenen, halkın katıldığı, kısa ve orta mesafeli bisiklet yarışları” adlandırıldığı Gran Fondo heyecanı yaşayacağız.