Bursa’da vakalar artınca İl Sağlık Müdürü uyardı: Nasıl oldu da Türkiye ortalamasının üstüne çıktık?

iL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR HALiM ÖMER KAŞIKCI
iL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR HALiM ÖMER KAŞIKCI

Soruyu… İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkçı’ya açık açık sorduk. Vaka sayısında 1 Haziran’a kadar Türkiye ortalamasının altında olan Bursa’nın 1 Haziran’dan itibaren yükselişe nasıl geçtiğini öğrenmek istedik.
Gördük ki…
Aylardır pandemi mücadelesi için gece gündüz mesai yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkçı da çok dolu.
“Evet, 1 Haziran’a kadar Türkiye ortalamasının altında seyreden Bursa’da, 1 Haziran sonrası normalleşmenin de etkisiyle 9 Haziran’dan itibaren vaka sayıları hızla tırmandı” diyerek söze başladı.
Vaka sayısını arttıran unsurlar arasında birkaç toplu cenaze ve taziye evi ziyaretiyle mevsimlik tarım işçilerinden kaynaklanan etkiler zaten biliniyor.
Bunların yanında…
Mart ayından itibaren süreci çok dikkatli götüren toplumsal anlayışın zafer kazanılmış ve virüs ortadan kalkmış havasına girmesi en önemli etken.
Nitekim…
Dr. Kaşıkçı da konuya bu açıdan yaklaştı:
“Pandemi sadece sağlığın problemi değil. Ulusal bir mücadele ve hâlâ da olmaya devam ediyor. Sadece sağlık kuruluşları mücadelesiyle bu işin altından kalkamayız. Toplumun katkısı çok önemli.”
Uyarısı şu:
“Tüm kurum ve kuruluşlara, belediyelere,  kolluk kuvvetlerine,basına, sanayi işletmelerine, herkese irili ufaklı görevler düşüyor. Hepimizin dikkat etmesi ve mücadeleyi bırakmaması gerekiyor.”
Peki…
Salgın, Bursa’da hangi ilçelerde ve hangi oranda etkili?
İşte cevabı:
“Sağlık Bakanımız tanımlama yaparken İstanbul için Türkiye’nin yüzde 53’ü diyor. Bursa için de bu durum özellikle 3 ilçemizde kendini gösteriyor. Yıldırım, Osmangazi ve Gürsu’da vaka sayımız artıyor.”
Şunun altını çizdi:
“Artışın yüzde 40’ının Yıldırım’da olduğunu söylersem tablo daha iyi anlaşılır. Gürsu’da rakamsal anlamda çok olmasa bile, vaka sayısı nüfusa oranlandığında ortalamanın üstüne çıkıyor.”
Bundan sonra yapılacakları da şöyle açıkladı:
“Rakamlar ortada, vaka sayılarımız tırmanmış vaziyette. Bu noktada hem kurumlar özdenetim yapacaklar, hem temmuz ayıyla ilgili eğitim, denetim ve farkındalık çalışmalarından oluşan eylem planımızı uygulayacağız.”