Ankara Yolu altındaki 7 mahallede 100 bin kişinin mağduriyeti sona eriyor, kentin doğusuna plan huzuru geliyor

YILDIRIM BELEDiYE BAŞKANI OKTAY YILMAZ VE ANKARA YOLU ALTINDA MAHALLENiN iMAR PLANI SORUNU
YILDIRIM BELEDiYE BAŞKANI OKTAY YILMAZ VE ANKARA YOLU ALTINDA MAHALLENiN iMAR PLANI SORUNU

1990’lı yılların başlarında… Yakın Çevre Yolu gündeme geldiğinde, maliyet kadar geçtiği yerlerin bedeli de önemliydi. O dönem, Büyükşehir ve Yıldırım belediyeleri bunu şuyulandırma olarak bilinen imar düzenlemesi yoluyla aştı.
Kimilerinin yerlerine karşılık yeni yer gösterildi, kimilerinin payları başka değerlemeyle başkalarına ait gayrimenkullerle birleştirildi.
Fakat…
Açılan davalar üzerine mahkeme şuyulandırmayı 1990’lı yılların sonunda iptal etti. Fakat davayı kazanan vatandaşın karşısına eski tapusunun olduğu yerde düzenlemeye göre verilmiş ruhsatlarla başka yapılar çıktı, geri de dönülemedi.
Bunun üzerine…
Yakın Çevre Yolu’nun doğusu için mera yasasında özel bir düzenleme yapıldı ve yasaya eklenen maddelerle sorun çözüldü. Fakat, ilk başta yapılan uygulamanın getirdiği kargaşa kaldı.
Çünkü…
Planların olmadığı ve hukuki kargaşanın yaşandığı süreçte bölge plansız olarak hızla yapılaştı, yeni mahalleler ortaya çıktı.
İşte…
Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz bir süredir bu sorunu çözmeye odaklandı. Ankara’da yaptığı görüşmelerde Bursa milletvekillerinin desteğini alarak sorunu çözecek maddelerin yasaya eklenmesini sağladı.
Pazartesi gün de…
AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay’la birlikte yaklaşık 100 bin kişinin mağdur olduğu Arabayatağı, Çınarönü, Ulus, Mevlana, Şirinevler, Hacivat, Yavuz Selim bölgesinin tam ortasındaki Çınarönü’nde esnaf ziyaretleri yaparken gündem hep buydu.
İşte o ziyaretin bir bölümüne biz de katıldık ve Başkan Yılmaz’ı izledik.
Çay molası sohbetimizde…
“Bölgenin imar planı geçen dönem yapıldı, biz de uygulamasını yapıyoruz. Fakat plan tekrar bozulmamalı, bunu önlemeye yönelik çalışıyoruz” diyerek soruna işaret eden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz şunu söyledi:
“Planın uygulanamaması vatandaşı mağdur ettiği gibi, kentsel gelişimi engelliyor. Bu mahallelerde okul alanı bulamıyoruz, park yapamıyoruz.”
Ardından…
“Bu bölgedeki mahallelerde planda tescil edilmiş yapıları fiili duruma göre revize ediyoruz” dedi ve hedefini açıkladı:
“30 yıla yakın devam eden bu problemi bu dönem çözeceğiz. Şehrin doğusu plan huzuru bulacak.”