Yeni umut… Dünya Bankası Bursa’nın hızlı trenini gündemine aldı

ÇEVRE YOLU ÜZERİNDE HIZLI TREN VİYADÜK İNŞAATI ÇAĞLAYAN KÖY OKSİJEN TESİSLERİ
ÇEVRE YOLU ÜZERİNDE HIZLI TREN VİYADÜK İNŞAATI ÇAĞLAYAN KÖY OKSİJEN TESİSLERİ

Geçen hafta… Çevre Yolu’nu kullanan sürücüler sürpriz bir inşaat çalışmasıyla karşılaştılar. Bu da, hızlı tren hattını Çağlayan Köy yakınlarında Çevre Yolu üstünden karşıdaki Oksijen Tesisleri yanına aktaracak viyadükte eksik kalan yolun ortasındaki bölümü tamamlama çalışmasıydı.
Öyle ki…
Yolun ortasında sondajla başlayan çalışma nedeniyle Çevre Yolu’nun İzmir yönüne gidişi viyadük önünde kapatılırken, iki şerit karşıdan geliş şeridine aktarıldı. İzmir ve Mudanya Kavşağı yönlerinden gelip İstanbul-Ankara yol ayrımları yönüne gidenler için de Oksijen Tesisi önünde servis yolu yapılmıştı.
Yolun iki yönünde şerit değiştirme nedeniyle yaşanan trafikte kısmi sıkıntı bile kimseyi rahatsız etmedi, aksine inşaatın yeniden başlamış olması nedeniyle heyecana yol açtı.
Ardından…
Umut veren gelişmenin haberi Ankara’dan geldi.
Onu da, bayramlaşma görüşmeleriyle yaşadığımız telefon trafiği sırasında Ankara’daki dostlardan biri verdi:
“Bursa’nın hızlı tren projesi için aranan dış kredi konusunda olumlu gelişmeler var. Bursa projesine ilişkin dosya şu an Dünya Bankası’na sunulan raporda yer alıyor.”
Konu şu:
Bu sayfaların okurları Bursa’da uzayıp giden hızlı tren projesinin TCDD’den Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne devrildiğini 6 Nisan günü okudular.
Gerekçe de…
TCDD’nin bulduğu, ancak Türkiye’nin dış kredi limitlerinin dolu olması nedeniyle Hazine tarafından onaylanmayan dış kredi için farklı formüller üretilip devreye sokulmasıydı.
İşte…
Ankara kaynaklı yeni bilgi bu girişimde umut veren yeni gelişmeler olduğunun haberini veriyor.
Umut da şu…
“Dünya Bankası projeyi incelemeye aldı. Yolcu taşımacılığı ile birlikte yük taşımacılığının da olması Dünya Bankası açısından projeyi daha cazip hale getiriyor. Bursa için en büyük umut da bu özelliği.”
Açıkçası…
Son gelişme bayram şekeri gibi bir haber oldu. Yeniden umutlandık.