Yeni gündem ‘kiralık vekiller’ konusunu Hakan Çavuşoğlu yorumladı: Milli egemenliğe vesayet

HAKAN ÇAVUŞOĞLU
HAKAN ÇAVUŞOĞLU

Koronavirüsle siyaset de sahadan çekilince akşamları televizyonlarda öneri ve uyarıda bulunan hocaları dinliyorduk.
Bombayı…
İYİ Parti’de olduğu gibi DEVA ve Gelecek partilerine de geçici milletvekili verebileceklerini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu patlattı.
Gündemin ana konusu da bir anda kiralık milletvekilleri oldu.
Biz de…
Siyasi boyutunun yanında, milletvekillerinin iradeleri dışında geliştiği için insan hakları boyutu da olan konuyu AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile konuştuk.
Söze…
“Siyaset ciddi iştir, ilkeler ve prensipler gerekir. Bizzat siyasetçinin kendisi, siyaseti itibarsızlaştırmaktan kaçınmalı” diye başlayıp şunu söyledi:
“Her fırsatta Meclis’teki AK Parti Grubu’na dönüp, milletvekillerine kendi iradeleriyle hareket edemedikleri iftirasını atanların, kendi milletvekillerini bir eşya gibi gördükleri ortaya çıktı.”
Bunun milli irade ve seçilmişlikle ilgisi olmadığını, seçmen tercihine saygısızlık olduğunu vurguladı:
“Milletin iradesine aykırı bir şekilde siyaset mühendisliği hiçbir zaman için Türkiye’de başarılı olmamıştır. Bazen başarı gibi görülse dahi bir süre sonra daha ağır neticelerle karşı karşıya kalınmasına vesile olur.”
Önemsediği şu:
“Muhalefet yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle Meclis’in değersizleştiğini ifade ediyordu. Fakat Meclis yeni sistemle değil, muhalefet partilerinin milletvekillerinin iradesini hiçe sayarak bir mal emtia gibi oradan oraya gönderilmesiyle zaafiyete uğratılıyor ve itibarı zedeleniyor.”
Ardından…
“Muhalefet partileri parlamenter sisteme dönmek hedeflerinden bahsediyorlar. Bizim bu hükümet sistemini değiştirmekteki en önemli nedenlerimizden birini hatırlayın” dedi ve şuna dikkat çekti:
“Meclis aritmetiğiyle oynayıp, Güneş Motel olayı gibi milletvekillerini satın almak, kiralamak ya da korkutup göndererek milletin iradesine muhalif hükümet çıkarmayı önlemek ve parlamenter sistemin üzerinden vesayeti kaldırmak için yeni sistemi getirdik. Ne kadar haklı olduğumuz görülüyor.”
Şunu da ekledi:
“Görüyoruz ki, CHP’nin muradı parlamenter sistem ve milli egemenlik değil, vesayet zihniyetini sürdürmek istiyor.”