“Yeni bir küresel yönetim modeli kurulur, Türkiye de yerini alır” diyen Cumhurbaşkanı’nın şifresini Efkan Ala yorumladı

EFKAN ALA
EFKAN ALA

Pazartesi akşamı… Bakanlar Kurulu kararlarını açıklarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle bir cümle kullandı:
“Yeni bir küresel yönetim modeli kurulur, Türkiye de yerini alır.”
Geçmişte…
Rahmetli İsmet İnönü’nün Amerika ile yaşanan krizde dile getirdiği “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de yerini alır” cümlesinin benzeri bir söz.
Ancak…
Bu kez sorun iki ülke ilişkileri değil. Dünyanın gündeminde insanı tehdit eden bir virüs salgını var. Bir yandan toplumlar canlarını korumaya çalışırken, bir yandan da ülkeler ekonomik ve sosyal sorunları aşmaya çabalıyorlar.
Sorun küresel boyutta ve sonrası için de bazı öngörüler dillendiriliyor.
Biz de…
O yeni sürece ilişkin mesaj kabul ettiğimiz için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin şifresini geçmiş hükümette İçişleri eski Bakanı olarak görev yapan AK Parti Bursa Milletvekili ve MKYK Üyesi Efkan Ala’ya sorduk.
Dedi ki:
“Dünya ölümcül bir salgın yaşıyor. Bu süreçte yaşananlar yeni bir dünya düzeninin kurulmasını, ya da mevcudun gözden geçirilmesini ortaya koydu. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu sözüyle bu ihtiyaca işaret etti.”
Ardından…
“Anımsanırsa, bir süredir uluslararası platformlarda ‘Dünya beşten büyüktür’ diyor ve mevcut sistemin aksayan yerine işaret ediyor” dedi ve şuna dikkat çekti:
“Bu gibi hadiselerde inisiyatif alıp görevini yapacak yeni yapılanmalara ihtiyaç var. Mevcut olan yapıların da reforme edilmesine ihtiyaç var.”
Bu noktada…
Birleşmiş Milletler’in 193 üyesi olmasına karşın Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülkenin veto hakkı olduğunu anımsatırken “Bu adaletsizliktir, haksızlıktır” deyip devam etti:
“Cumhurbaşkanımız bütün bunları uzun zamandır BM genel kurulları başta uluslararası platformlarda açıkça söyledi. Haklı olduğu ortaya çıktı.”
Yorumu şu:
“Böyle bir salgın döneminde dünya sistemi çok zorlandı. Ekonomilerinin en güçlü olduğunu zanneden ülkeler çok büyük zorluklar yaşadılar. Oysa bu adaletsizlikleri gündeme getiren, uluslararası kuruluşların reforme edilmesi gerektiğini her platformda söyleyen Cumhurbaşkanımız uyarılarını yaptı. Şimdi onun işaret ettikleri yaşanıyor ve yaşanacak.”