BUÜ Rektörü’nden önemli açıklamalar: Hocalarımız çalışmalara destek veriyor, Tıp Fakültesi de hazır

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF DR AHMET SAİM KILAVUZ
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF DR AHMET SAİM KILAVUZ

Aslında… Çağrıyı biz kaleme aldık, ama günlerdir konuştuğumuz hastane yöneticileri ve sağlık alanının uzman isimleri bunu dile getiriyorlar.
Söyledikleri özetle şu:
“Koronavirüs için PCR adı verilen testler Bursa’da yalnızca Halk Sağlığı Labotaruvarı’nda yapılıyor. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin dört dörtlük mikrobiyoloji laboratuvarı boş duruyor. Sağlık Bakanlığı mutlaka buradan yararlanmalı ve devreye almalı.”
İşte…
Sağlık alanının bu çağrısına, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kılavuz’dan bilgilendirme notu geldi.
Öncelikle…
Salgın sürecindeki sağlık uygulamaları hakkında durum tespiti yapıyor:
“BUÜ Tıp Fakültesi Hastanemiz COVİD-19 salgını süresince, Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi olarak belirlenmiştir. Yaptığı tüm iş ve işlemlerde de Sağlık Bakanlığı ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün belirlediği usul ve algoritmalar dahilinde aktif rol oynamaktadır.”
Şunu belirtiyor:
“Sağlık Bakanlığı, Bursa Halk Sağlığı Laboratuvarı’nı ilimizde COVİD-19 testi için referans laboratuvar olarak belirlemiştir. Kısa süre içerisinde Bursa Şehir Hastanesi’nde de test faaliyetlerine başlanacaktır.”
Şunu da vurguluyor:
“Sağlık Bakanlığı tarafından test materyalleri gönderildiğinde ve gerekli talimatlar verildiğinde, 3. kademede BUÜ Hastanemizde de test çalışmalarına başlanabilecektir.”
Yürütülen çalışmalara BUÜ Tıp Fakültesi’nin katkısı hakkında bilgi veriyor:
“Tıp Fakültesi öğretim üyemiz Doç. Dr. İmran Sağlık bir haftadır Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda 7/24 görev yapmaktadır. Doç. Dr. Harun Ağca da Bursa Şehir Hastanesi’ndeki çalışmalara destek vermektedir.”
Bir bilgi daha aktarıyor:
“Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün talebi ile Bursa Şehir Hastanesi’nde görev yapmak üzere bir yıllık eğitimini tamamlamış, İç Hastalıkları, Anestezi, Acil ve Yoğun Bakım Yandal alanlarında çalışan 48 Araştırma Görevlisi çalışmalara destek vermek amacıyla belirlenmiştir.”
Şunu da ekliyor:
“Ayrıca, COVİD-19 testi için ihtiyaç duyulan Ekstraksiyon Cihazı da BUÜ Hastanemiz tarafından Halk Sağlığı Laboratuvarı’na gönderilmiştir.”