Önce sağlıkçı… CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın siyaseti kenara bıraktı, eczanesinde vatandaşın yanına gidip önlüğünü giydi, gözlemlerini anlatıp uyarılar yaptı

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AYDIN ECZANESİNDE
CHP BURSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AYDIN ECZANESİNDE

TBMM’ye… CHP Bursa Milletvekili olarak 7 Haziran 2015 seçimiyle adımını attı. 1 Kasım 2015’te yeniden seçildi, 24 Haziran 2018’de üçüncü kez Bursa Milletvekili seçilerek Meclis’teki yerini aldı.
Geçen süreçte…
Erkan Aydın siyasi enerjisi, parti örgütleriyle samimiyete dayalı kolay iletişim kurabilen özellikleri, her yere yetişmesiyle CHP içinde kendini sevdirdi.
Günümüzde…
CHP siyasetinin etkili isimlerinden biri haline gelen Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın bir de uzun yıllara dayanan eczacılık mesleği var.
Bir süredir…
Siyaset öne geçtiği için, eczanesine pek gidemiyor, ilaç almaya gelenlerle eskisi gibi sohbet edemiyordu.
Koronavirüs salgını sonrası siyaseti bir kenara bıraktı ve soluğu eczanesinde aldı. Eski günlerdeki gibi önlüğünü giydikten sonra, bugünün koşulları gereği kendine hijyen uygulayıp maskesini de taktı.
Sonra da…
“Siyaset önceliğimiz haline geldi, ama bugün öncelikli değil. Ben de neticede bir eczacı olarak işyerime, vatandaşın yanına geldim” dedi ve şunu anlattı:
“Maalesef insanlarımızın önemli bir çoğunluğunun dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün ne kadar ciddi olduğunu çok iyi kavrayamadıklarını görüyorum ve buna çok üzülüyorum.”
Şu tespiti önemli:
“65 yaş üstü hemşerilerimizin sağlık ocaklarında virüs kapma olasılığını azaltmak için alınan bazı önlemler var. Fakat son 1 haftadır gözlemlediğim kadarıyla yaşlılarımız bu kurallara pek riayet etmiyorlar.”
Sağlıkçı gözüyle şu çağrıyı yaptı:
“65 yaş üstü vatandaşlarımızın hastalığa yakalanma riski nedeniyle ihtiyaçlarını mümkün mertebe kendileri değil, çevrelerindeki genç akraba ya da tanıdıklarının karşılamasında yarar var.”
Şunu anımsattı:
“Alınan önlemler kapsamında yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunanların raporlu ilaçları sağlık ocağına gitmelerine gerek kalmadan direkt eczaneden bir yakınları tarafından alınabiliyor.”
Şu gözlemi dikkat çekici:
“Camiye, kahvehaneye, komşuya gitmeleri yasaklanan büyüklerimiz, eczaneye gelmeyi bir çeşit nefes alma fırsatı görüyorlar. Dışarı çıkmak için eczane bir bahane oluyor. Yani sosyolojik bir durum ortaya çıktı.”