Kurallara uyanlara teşekkür eden Vali Canbolat’tan Bursalılara mesaj var: Çok acil işiniz yoksa evde kalmanızı, toplu mekanlardan uzak durmanızı ve çevrenizi uyarmanızı bekliyorum

BURSA VALİSİ YAKUP CANBOLAT
BURSA VALİSİ YAKUP CANBOLAT

Tıpkı… Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ve televizyonlarda yayınlanan kamu spotunda vurgulandığı gibi: Sorun küresel, ama mücadele ulusal.
Nitekim…
Avrupa’da adım atmadığı ülke bırakmayan, dünyaya yayılan koronavirüs vakaları ülkemizde de arttı. Aynı şekilde yitirilen can sayısı artıyor.
Buna karşın…
İnsanlar “evde kalın” çağrısına büyük oranda uyuyorlar. Alışveriş merkezleri, çarşılar boşaldı. Toplu ulaşım araçları neredeyse boş gidip geliyor. Trafik bile koronavirüs sonrası rahatladı.
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da seyircisiz oynanan futbol, basketbol ve voleybolda liglerin ertelendiğini açıkladı
İşte…
Böyle bir ortamda Bursa Valisi Yakup Canbolat’la konuştuk. Özellikle de Bursa’ya mesajını merak ettik.
Söze…
“Zorlukları millet olarak hep beraber aşacağız” diye başladı ve şunu söyledi:
“Sağlık Bakanlığımız tıbbi olarak kuralları duyuruyor ve sürekli uyarılar yapıyor. Ben de Bursalı hemşerilerimden yapılan uyarıları dikkatle takip etmelerini, kurallara uymalarını istiyorum.”
Şunun altını çizdi:
“Özellikle çok acil işleri yoksa evde kalmalarını, toplu mekanlardan uzak durmalarını, gerektiğinde çevrelerini de uyarmalarını bekliyorum.”
Bu noktada…
“Açıklanan 14 kuralı çok önemli” anımsatması yaptı ve gözlemini aktardı:
“Bursalı hemşerilerimin bu noktada kurallara genel olarak uyduklarını görüyorum. Bu nedenle de teşekkür ediyorum.”
Ardından…
“Sayın Cumhurbaşkanımızın tavsiyeleri de çok önemli” deyip devam etti:
“Karşımızda yüksek bir risk ve büyük bir tehlike var. Bunu hep birlikte el ele vererek en az riskle atlatabiliriz.”
Bakışı şu:
“Toplumumuzun bu sıkıntıdan en az zararla ve kayıpla çıkmasını sağlamak lazım. Onun için, hepimizin her zamankinden daha hassas ve dikkatli davranmamız gerekiyor.”
Önemli bir çağrı yaptı:
“Türk milleti olarak sağlığımızla ilgili önemli bir sınav veriyoruz. Bu aynı zamanda herkes, hepimiz için milli görev. Bu bilinci görmek de sevindirici.”