Doktorların Bursa için çağrısı: Tıp Fakültesi laboratuvarı devreye alınmalı

BUÜ TIP FAKÜLTESİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI
BUÜ TIP FAKÜLTESİ MİKROBİYOLOJİ LABORATUVARI

Günlerdir… Sağlık dünyasından uzmanlarla konuşuyoruz. Dünyayı kasıp kavuran koronavirüse karşı neler yapılabileceğine ilişkin, hepsi birbirinden önemli önerilerini ve uyarılarını dinliyoruz.
Öncelikle…
Türkiye’nin bu tehlikeyi ilk fark eden ülke olmasını ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hemen harekete geçmesini önemsiyorlar. Haftalardır halkı uyarmak için çırpınmasını takdir edip, alınan önlemleri de önemli buluyorlar.
Ancak…
Önlemlerin ve sağlık uygulamalarının Bursa ayağında hepsinin birleştiği bir nokta var:
“Dünya böylesine büyük bir virüs saldırısı yaşıyor… Hasta sayısı ve can kaybı her dakika artıyor… Vaka sayısı bugün için Türkiye ortalamasının çok altında olsa bile Bursa da büyük bir risk altında. Fakat Bursa sahip olduğu Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yararlanmıyor.”
Söyledikleri şu:
“Koronavirüs için PCR adı verilen testler Bursa’da yalnızca Halk Sağlığı Labotaruvarı’nda yapılıyor. Orası da daha yeni kuruldu ve sistem tam oturmadığı için hızlı olamıyor. O nedenle 4 günden önce sonuç çıkmıyor.”
Önerdikleri de şu:
“Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin dört dörtlük mikrobiyoloji laboratuvarı boş duruyor. Sağlık Bakanlığı mutlaka buradan yararlanmalı.”
Ardından…
“Herkes elbette iyi niyetle ve fedakarca çalışıyor, ama Bursa’ya yalnızca Halk Sağlığı Laboratuvarı yetmez. Allah korusun, hiç arzu etmiyoruz ama ileride vaka satısı artarsa hiç yetmez” diyorlar ve önerilerine şunu ekliyorlar:
“Halk Sağlığı Laboratuvarı yanında Tıp Fakültesi ve laboratuvarı da acilen devreye alınmalı. Yanı sıra Şehir Hastanesi ile Yüksek İhtisas’a da acilen laboratuvar kurulmalı, böylece Bursa’da 4 laboratuvar olmalı.”
İşte…
Günlerdir konuştuğumuz ve çoğunluğu hastane yöneticisi olan doktorlardan dinlediklerimiz bunlar.
O nedenle…
Sağlık Bakanlığı’nın bu yoğunluk içinde gözden kaçırmış olabileceğini düşünerek, bu sütunlardan Bursa Valisi Yakup Canbolat’a bu önerileri duyurmak istiyoruz.
Yetkinin Valilere verildiği bu süreçte, Bursa için erken müdahaleye gerek var. Duyarlılığını bildiğimiz Vali Canbolat bunu sağlayabilir.