Canlandırma girişimleri sonuç verdi, Yenişehir Havaalanı’na talih kuşu kondu ve yeni bir statüsü oldu: İnovasyon Havalimanı

MUSTAFA ESGİN TBMM ALT KOMİSYON ÇALIŞMASI DHMİ YENİŞEHİR İNOVASYON HAVALİMANI
MUSTAFA ESGİN TBMM ALT KOMİSYON ÇALIŞMASI DHMİ YENİŞEHİR İNOVASYON HAVALİMANI

Gördüğümü şu… Yenişehir Havaalanı’nın mesafe olarak İstanbul’a yakınlığı, yolcu tercihi açısından bazen dezavantaj oluşturuyor.
Özellikle…
Osmangazi Köprüsü sonrası kısa sürede Sabiha Gökçen Havaalanı’na ulaşan yolcular neredeyse günün her saati, her yöne uçuş yapabiliyorlar. Üstelik uçak biletleri de Yenişehir’den daha ucuza geliyor.
Buna karşın…
Sabiha Gökçen Havaalanı ile Yenişehir Havaalanı arasındaki kuş uçuşu 75 kilometre mesafe İstanbul için büyük bir avantaj oluşturuyor.
Çünkü…
Geçenlerde pist kazasında, öncesinde meteorolojik durumlarda yaşandığı gibi Yenişehir Havaalanı adeta İstanbul’un yedek havaalanı konumunda.
Bu noktada…
Bursa olarak bir yandan Yenişehir Havaalanı’nından daha çok uçuş noktasına daha sık aralıklarla sefer yapılmasını sağlamak için girişimler devam ederken, bir yandan da İstanbul’a yakınlık üzerinden Yenişehir’in artan önemiyle ortaya çıkan stratejik gelişmeleri değerlendirmeye çalışıyoruz.
Nitekim…
Bu konuda en çok çaba harcayan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, çarşamba günü TBMM’deki Kamu İktisadi Teşebbüsleri Alt Komisyon Toplantısı sırasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi hesapları görüşülürken konuyu açtı:
“Anadolu kentlerine uçuşlar dolu gidiyor dolu geliyor. Talep sorunu yok. Uçuş noktaları ve sefer sayılarının artmasını bekliyoruz. İstanbul’da yaşananlar da Bursa Havaalanı’nın önemini arttırdı. Bu da Yenişehir’e hak ettiği önemin verilmesini gerektiriyor.”
Bunun üzerine…
DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin ekonominin gelişimi ve sanayi altyapısının güçlenmesine katkısıyla Bursa’nın ekonomik açıdan büyük bir dinamizm sergilediğini; öne çıkan sektörlerinin yanında havacılık, raylı sistemler, savunma gibi yükselen sektörlerle de yüksek teknolojili ürünler ürettiğini söyledi.
Ardından…
Bursa Havalimanı olarak adlandırdığı Yenişehir Havaalanı’nın hem Sabiha Gökçen’e, hem bölgenin büyük kentlerine de yakınlığını vurgulayıp açıkladı:
“Bursa Yenişehir Havalimanı, İnovasyon Havalimanı olarak yenilikçi bir yapılanmayla, havacılık sektörüne farklı bir bakış açısıyla hizmet edecek.”