Bursa gençliği demokrasi kültürünü geliştirmek için Türkiye’ye model olacak bir uygulamaya başlıyor… Bursa Genç Millet Meclisi geliyor

BURSA GENÇ MİLLET MECLİSİ YÜRÜTME KURULU BERFİN ÇATALKAYA BEGÜM MELİSA KUBİLAY AKSOY BAHA SOLMAZ
BURSA GENÇ MİLLET MECLİSİ YÜRÜTME KURULU BERFİN ÇATALKAYA BEGÜM MELİSA KUBİLAY AKSOY BAHA SOLMAZ

Gördük ki… Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Kıvanç Cakalıoğlu pırıl pırıl olduğu kadar geleceğe bakışı olan bir ekip kurmuş.
Üstelik…
O geleceği şimdiden şekillendirmek için proje üreten genç bir kadro var.
Nitekim…
BKK Gençlik Meclisi Yürütme Konseyi üyeleri olarak Berfin Çatalkaya, Begüm Melisa, Kubilay Aksoy, Baha Solmaz ziyaretimize geldiklerinde, önümüze de Türkiye’ye model olacak bir proje dosyası koydular.
Adı bile etkileyici: Bursa Genç Millet Meclisi.
Türkiye’de ilk kez Bursalı gençlerin hazırladığı Bursa Genç Millet Meclisi çalışma anlamında Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’ni örnek seçmiş.
21-23 Şubat tarihlerinde Merinos seminer salonlarında gerçekleştirilecek similasyona katılabilmek için başvurular devam ediyor. Şu anda 100’ü aşan başvurular arasından bire bir mülakat yoluyla 61 Meclis Üyesi seçilecek.
Katılım için üniversite öğrenci topluluklarından, gençlik STK’ları ve bireysel başvurular geliyor.
Sonrasında…
Ne amaçlandığını Proje Koordinatörlerinden Berfin Çetinkaya anlattı:
“Yerel yönetimlerin, özellikle de Büyükşehir Belediye’mizin yönetim sistemi ve karar alma süreci hakkında gençlerimizin bilgi birikimini arttırmak, belediye yönetimlerine gençlerin ilgisini çekmek istiyoruz.”
Bir amaç da şu:
“Farklı demografik yapıda ve sosyal ortamlarda bulunan gençleri bir araya getirip tanışmalarını ve bu yolla da gençlerin beraber çalışma kültürünü geliştirmeyi hedefliyoruz.”
Şu da dikkat çekici:
“Gençlerin yerel yönetimlere daha aktif katılımı hedeflemelerini sağlamak, gençlik politikalarını birlikte oluşturmak istiyoruz. Özellikle gençlik politikaları üzerinde gençlere tartışma ortamı sağlayıp somut kararlar ortaya çıkmasını arzu ediyoruz.”
Öyle ki…
21-23 Şubat’ta ilk similasyonu gerçekleştirilecek Bursa Genç Millet Meclisi için tüzük ve yönetmelik bile hazırlanmış.
“Peki sonra ne olacak?” diye sorduğumuzda Çatalkaya şu cevabı verdi:
“Bursa için geliştirdiğimiz bu modeli diğer illerde yaygınlaştırıp sonra da Türkiye Genç Millet Meclisi’ni oluşturmayı hedefliyoruz.”