Heyecan veren yerli otomobile en özel bakış: Bize bir otomobil değil akıllı bir araç tanıtıldı, peki Bursa akıllı yerli otomobille büyümeye hazır mı?

DR KEMAL FURKAN SÖKMEN
DR KEMAL FURKAN SÖKMEN

Hafta içinde… Bursa Teknik Üniversitesi’ne ziyaretimizde, Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’in de katılımıyla Gemlikli yerli otomobili konuştuk.
Gördük ki…
BTÜ akademisyenleri, akıllı otomobil teknolojisi getirecek olan proje için heyecanlı. O heyecanın ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı Bursa Otomotiv İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde teknik eleman yetiştirme kararı geldi.
Bunlar önemli adımlar, ama konuya sanayici açısından da bakmak gerekiyor.
Onu da…
“Bize bir otomobil değil, akıllı bir araç tanıtıldı” penceresinden yaklaşan BTÜ Otomotiv Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Kemal Furkan Sökmen’le konuştuk.
İşaret ettiği şu:
60 yıldır montajdan para kazanan sanayi nasıl olacak da bu devrime ayak uyduracak? Batarya teknolojilerine, sürücü üretimine, elektrikli motor üretimine seri üretim manasında yatırım yapan, yapmış kaç şirket var?”
Devam etti:
“Bu denli iddialı bir tasarımı, alt ekipmanlarını hatasız tasarlayıp seri üretimde aynı kalite standardını yakalayacak kaç firmamız var? Hammaddede yurt dışına bağımlılığı bitirecek kaç firmamız var?”
Bu noktada…
“Artık İtalyan, Fransız için araç üretmeyeceğiz. Bu araç hepimizin” dedi ve şunu vurguladı:
“Sanayimizin, sanayicimizin inovatif yaklaşımlarla şirketlerini geliştirmesi gerekiyor. Bu sadece ekipman, üretim teknikleri ile ilgili değil insan kaynakları, yetişmiş personel özellikle yüksek lisanslı, doktoralı personel olarak insanımızı, gençlerimizi geliştirmek zorundayız.”
Ardından…
“Akıllı otomobil yapan bir ülkenin şehirlerinin de akıllı olması gerekmiyor mu? Türkiye’nin Detroit’i olan Bursa’mızın isminin hakkını verme zamanı geldi” dedi ve şuna dikkat çekti:
“Otomotivin başkenti olarak nitelendirilen Bursa’mız artık daha güçlü olacak. Nüfusu artacak, geliri artacak, hayat standartları artacak, nitelikli insan sayısı artacak. Yani Bursa yerli otomobil ile büyüyecek.”
Sorusu da şu:
“Bursa bu büyümeye hazır mı?”