Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın CHP kongresine mesajı: Başka bir Türkiye ve başka bir Bursa mümkün diyecek siyaseti örecek yönetimler oluşturacağız

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ORHAN SARIBAL
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ORHAN SARIBAL

Geçmişten biliyoruz… Orhan Sarıbal çiftçi gözlemi ve büyük bir heyecanla tarımsal üretim projeleri üretirdi. Yaptığı her iş ve üstlendiği her göreve aynı heyecanı katmayı sürdürüyor.
Nitekim…
CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı olarak açık siyaset yapıyor, düşüncelerini heyecanla yansıtıyor. 31 Mart yerel seçimine gidilen süreçte, bazı belediye başkan adayları için göğsünü siper edip kendini ortaya koymaktan da hiç çekinmedi.
Şimdi önümüzde CHP İl kongresi süreci var.
Son 15 güne girildiği için kulisler yoğunlaştı, gruplar oluştu, adaylığını açıklayanların çevrelerindeki yapılar da görülür oldu.
İşte…
Bursa Milletvekili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’a önümüzdeki il kongresi sürecini nasıl gördüğünü sorduk.
Söze…
CHP’nin siyaset anlayışı ve hedefinden başladı:
“Biz 2019 seçimlerinde bir demokrasi bloğu oluşturduk, buna da Millet İttifakı dedik. İçinde İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, sol ve sosyalist yapılar, demokratik kitle örgütleri var.”
Ardından…
“Toplumun muhalefet kesimlerini bir alanda toplamaya çalıştık, birlikte olmaya çalıştık” dedi ve devam etti:
“Gerekçemiz demokrasinin kaybolmasıydı, adaletin tükenmesiydi, dış politikanın dibe vurmasıydı. Eğitimde, sağlıkta, özellikle işsizlikte, kısacası ortak sorunlarda yan yana gelmekti. Bunu başardık.”
Şunu vurguladı:
“İktidar o günden beri bu koalisyonu bozmaya, bu dayanışmayı yok etmeye, çeşitli operasyonlarla yelteniyor, bunun da farkındayız.”
Bakışı şu:
“İktidar bu süreci çok yakından ve derinden takip ediyor. Bize düşense bu koalisyonu büyütmektir. CHP kongreleri buna yeni bir alan açacaktır.”
Kongreye mesajı şu:
“Türkiye’nin derin sorunlarını gidermeye dönük partinin temel politikalarını ortaya koyarken, diğer demokrasi bileşenleri ve Millet İttifakı ile büyük dayanışmayı sağlayacak olanlarla yol yürüyecek, barışçıl, dayanışmacı, ‘başka bir Türkiye ve başka bir Bursa mümkün’ diyecek bir siyaseti örecek yönetimlerin oluşmasını sağlamaya çalışacağız.”