Ekonomik sıkıntı Büyükşehir’e eski defterleri açtırdı, aranan ‘yasal kaynak’ vatandaşta bulundu… 70 bin kişiden geriye dönük katkı payları istendi

BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Şunu biliyoruz… Belediyeler, özellikle altyapı yatırımları ve asfaltlama yaptıklarında, o hizmetten yararlananlara katkı payı çıkarıyorlar. Bu da, gayrimenkul değeri esas alınarak hesaplanıp ücretlendiriliyor.
Aslında…
Uygulama yeni değil, neredeyse belediyecilikle eşit. Ne var ki, yapılan işten uzun süre sonra katkı payı için vatandaşın kapısını çalınınca, yapılan unutulduğu için tepkiler oluşuyor.
Bununla birlikte…
Şu günlerde neredeyse kentin her bir yanından BUSKİ’den gönderilen katkı payı ihbarnameleri geliyor.
Üstelik…
İhbarnamedeki bilgilere göre, katkı payı istenen altyapı çalışmasının yapıldığı tarih olarak 2014’e kadar gidenler var.
Uygulamada…
Altyapı yatırımı olarak müteahhide yaptırılan işlerin kat’i kabulleri 1 yıl sonra yapılıyor. Katkı payı tahakkukları da bu süreden sonra başlıyor.
O nedenle…
2019 ya da 2018 yılına ilişkin ihbarname yok. En yakın hizmet olarak 2017’de yapılan çalışmaların katkı payı isteniyor.
Üstelik…
Katkı payı için sahibi olduğunuz yapının önünden geçen hizmet olması da şart değil. Örneğin, evinizin bulunduğu bölgedeki ana caddeye kanalizasyon ana kanalı yapılmışsa ve sizin binanızın bulunduğu sokağın kanalizasyonu da oraya bağlanıyorsa, katkı payı kapsamına giriyorsunuz.
Nitekim…
2014-2017 yılları arasındaki altyapı yatırımlarına yönelik tahakkuklar sonucu Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı hizmetleri kuruluşu BUSKİ’den yaklaşık 70 bin kişiye katkı payı ihbarnamesi gönderildiği bilgisini edindik,
Bize ulaşanlardan anladığımız kadarıyla, bedeller de hayli yüksek bulunuyor. Sağlanan ödeme kolaylığı ise tahakkuk bedelinin iki yılda dört eşit taksitte ödenmesi olarak görülüyor. Bu da yılda iki taksit, yani 6 ay arayla ödenmesi anlamına geliyor. Peşin ödeyenlere ise yüzde 25 indirim uygulanıyor.
Doğal olarak…
İhbarnameyi alanlar tepki gösteriyorlar ve “Zaten ekonomik anlamda sıkıntılı bir süreç var, bir de bu borç çıktı” diyorlar.
Büyükşehir yönetiminin de ekonomik sıkıntı nedeniyle eski defterlerde açık kalan amme alacaklarını tahsil etmek için bu tebligatları çıkardığı anlaşılıyor.