AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık olumsuz algı çıkışı: Türkiye’nin her yanı için deprem riski neyse Gemlik için de o, kimse haksızlık etmesin

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ ZAFER IŞIK
AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ ZAFER IŞIK

3 yıl… AK Parti Gemlik İlçe Başkanı olarak siyaset yaptı. 2018’de AK Parti Bursa Milletvekili seçildi. Zafer Işık teşkilatçılığın taban siyaseti deneyimiyle Gemlik başta, bölgesi Orhangazi ve İznik’e, sonra Bursa’ya hizmet ediyor.
Ziyarete geldiğinde…
“Nerede o eski Gemlik” diye başlayıp, Kumla çıkışına kadar olan bölgedeki eski tarihi evleri ve İskele-Kumla arasındaki motor yolculuklarını anımsattık.
Meğer…
AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık için bam teli tam da burasıymış.
Şunu söyledi:
“Gemlik’te de var bunu söyleyenler. Gelin görün ki, eski Gemlik’in nerede olduğunu ‘Ah o eski Gemlik nerede?’ diyenlere sormak gerekiyor.”
Nedeni şu:
“Gemlik yıllarca tahrip edildi, çok az tarihi bina kaldı. Şimdi onları geçen dönem Gemlik ve Büyükşehir Belediyesi eliyle restore etmeye çalışıyoruz. Maalesef o eski evler yerine apartman dikmek için yıkılmış, yakılmış.”
Bugünkü kentleşme sıkıntısına işaret etti:
“Yıllardır Gemlik’te imar planı yapamıyoruz. Büyükşehir 3-4 çalışma yaptı, olmadı. Çünkü Zeytin Koruma Kanunu’na takılıyor. Kuzey Planı dediğimiz çalışmayı da bu nedenle sonuçlandıramıyoruz.”
Şuna dikkat çekti:
“Son zamanda Cumhuriyet Mahallesi’nden Kumla’ya doğru imar genişlemesi oldu. Yeni planla değil, 80’li yılların planı kullanıldı.”
Bu noktada…
Sıkışıp kalan Gemlik’te son dönem öne çıkan deprem tartışmalarını anımsattık. Milletvekili Işık bu konudaki algıya tepkili:
“Türkiye’nin her yanı deprem bölgesi. Her yer için deprem riski neyse, Gemlik için de o. Kimse fazlasını yükleyerek Gemlik’e haksızlık etmesin.”
Şunu anımsattı:
“Japonya kadar deprem bölgesi olan yer var mı? Ama inşaatlar devam ediyor. Çünkü tekniğini uyguladığınızda inşaat her yere yapılabilir.”
31 Mart’ta Gemlik Belediyesi’nin AK Parti’den CHP’ye geçtiğini anımsatınca da şu değerlendirmeyi yaptı:
“Biz Gemlik’i CHP’den daha iyi yöneteceğimizi iddia ediyoruz. İlk seçimde de belediyeyi geri almak istiyoruz. Gemlik’in kaybetmesini istemiyoruz.”
Şu mesaj önemli:
“Gemlik Belediyesi’nin yapacağı hizmetleri de desteklemeye hazırız. CHP siyasetinin değil, ama Gemlik Belediyesi’nin yanındayız.”