Prof. Dr. Ferhat Pirinççi kritik gündemi yorumladı: Libya ile yapılan anlaşmayla Doğu Akdeniz’de de, Ortadoğu’da da oyunun kuralları değişti

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÖĞRETİM ÜYESİ PROF DR FERHAT PİRİNÇÇİ
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÖĞRETİM ÜYESİ PROF DR FERHAT PİRİNÇÇİ

1 yıldan fazla oluyor… Ankara’da önemli bir pozisyonda bulunan, Türkiye ve dünyayla ilgili gözlemlerini ve değerlendirmelerini önemsediğimiz dostumuzla, o günlerde gündemde olan Suriye’ye askeri harekatları konuşuyorduk.
“Türkiye Suriye sorunundan kurtulur mu?” diye sorunca şu cevabı vermişti:
“Suriye konusu bir şekilde çözülür, anlaşmalar yapılır. Fakat asıl tehlike Doğu Akdeniz’de. Oraya dikkat etmek lazım.”
Söylediği…
O gün için ilgisiz gibiydi, ama bugün her şey çok net ortada. Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs açıklarında doğalgaz aramaları askeri strateji savaşına döndü.
Nitekim…
Türkiye’nin Libya anlaşmasıyla gidişatı değiştirmesini, daha ağustos ayındaki sohbetimizde “Bu kış çok sıcak geçecek” diyen Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Pirinççi’ye sorduk.
Söze…
“Libya’yla ilişkiler aslında Doğu Akdeniz’in ötesini de ilgilendiriyor. Aynı zamanda Ortadoğu’daki düzen arayışını da ilgilendiriyor” diye başladı.
Ardından…
“Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır ve İsrail kendilerince bir bölge dizayn etmeye çalışıyorlardı” dedi ve şu tabloyu çizdi:
“Bu yüzden Libya’da meşru hükümeti devirmeye çalışıp Hafter’e destek veriyorlar. Bu yüzden Mısır’da 2013’te darbe yaptılar. Bu yüzden Filistin için Yüzyılın Anlaşması dedikleri kendilerince çözüm dayatıyorlar.”
Devam etti:
“Mısır haricinde bunların hepsinde başarısız oldular, ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Libya’da Türkiye’nin verdiği destek sayesinde Trablus hükümeti ayakta. Silah satışlarımız da oldu Libya hükümetine.”
Önemsediği şu:
“Libya’yla hem meşru hükümetin devamı, hem de deniz sınırlarını belirleyen anlaşmayla Doğu Akdeniz’de de, Ortadoğu’da da oyunun kuralları gerçekten değişti. “
Şunu vurguladı:
“Türkiye’nin daha sözünü söylemediğini fark ettiler. Bu nedenle de tabir caizse şok durumundalar. Çok şaşırdılar.”
Tablo şu:
“Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’le ekonomik bağlantısı kalmadı. Güneş Kıbrıs sıkışmış durumda, arkasına Avrupa Birliği desteğini almaya çalışıyor. İsrail de Türkiye’yle yeniden iletişim kurmaya çalışıyor.”