Genel Merkez’den AK Parti’li belediyelere önemli uyarı: Daha hassas, daha dikkatli ve daha şeffaf davranın

SELİM YAĞCI ALİNUR AKTAŞ AYHAN SALMAN
SELİM YAĞCI ALİNUR AKTAŞ AYHAN SALMAN

Genel gündem… Uzunca süredir siyasal iktidar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasındaki farklı düşüncelerle tartışmalara odaklanmıştı.
Son günlerde…
Ankara Büyükşehir Belediyesi bazı iddialarla gündemin merkezi oldu.
İşte…
Böyle bir ortamda AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve yerel yönetimler alanında Bursa’nın da bulunduğu Bölge Koordinatörü olan Bilecik Milletvekili Selim Yağcı bir dizi görüşme için salı günü Bursa’ya geldi.
Geçen yıl…
Seçim sürecinde performans ölçümü ve aday profili için sık gelen Yağcı, seçim sonrası Büyükşehir ve merkezdeki ilçelere kutlama ziyareti yapmıştı.
Bu kez de…
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ı ziyaret ettikten sonra Büyükşehir Belediye Meclis Grubu toplantısına katıldı. Hem Ankara’nın mesajını iletti, hem sorulara cevap verdi.
Küçük bir zaman boşluğunda ulaşıp “Bursa’ya nasıl bir mesaj verdiğini” sorduğumuzda ise şöyle cevapladı:
“Muhalefetteki belediyelerde ortaya çıkan ve toplumda olumsuz karşılanan bazı gelişmelerin yaşandığı bir süreçteyiz. Biz de belediye başkanlarımıza daha hassas, daha dikkatli ve daha şeffaf olmaları yönünde uyarı yaptık.”
Ziyaretlerini şöyle yorumladı:
“Yerel yönetimlerimizin çalışmalarını sürekli takip ediyoruz. Onlara rehberlik ederken, birlikte değerlendirmeler de yapıyoruz. Bir anlamda deneyim paylaşımında bulunuyoruz.”
Ardından…
TBMM’nin çalışmalarına ara vermesini fırsat bilip Bursa’dan başlamak üzere Balıkesir ve Çanakkale ziyaretleri planladığını aktarıp şunu söyledi:
“Cumhurbaşkanımız ve Genel Merkezimizin selamını iletip, yerelde oluşan ihtiyaçlar ve sorunlarla varsa sıkıntıları da istişare ediyoruz.”
Şunun altını çizdi:
“Belediyecilik zaten kıt kaynaklarla sonsuz ihtiyaçları dengelemek için koşuşturan bir birim. Ekonomi ne olursa olsun belediyelerin ihtiyaçları bitmez. Çünkü güneş her gün yeni ihtiyaçlarla doğuyor ve bunların ilk karşılanacağı yer de belediyeler.”
Mesajı da şu:
“Ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir süreç belediyeleri de etkiliyor. 2019 bu anlamda kısır geçti, ama 2020’nin daha iyi olacağını düşünüyorum.”