İlçeleri, mahalleleri etkileyen ‘kıyı kenar çizgisi’ sorununu çözmek için Mudanya Belediyesi’nden ‘imar bölgesi’ hamlesi geldi

MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ
MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ

Aslında… Sorun tüm sahiller için geçerli ve yeni değil. Üstelik, imar problemi getirdiği için vatandaş açısından kangrene dönüştü, yerel yönetimlerin sıkıntısı oldu.
Konu şu:
1983 yılında çıkarılan yönetmelikle; denizler, nehirler ya da göllere suyun bittiği yerden itibaren 50 metre mesafede yapılaşma yasağı getirildi.
Ne var ki…
Üç tarafı denizlerle çevrili ülkeyiz. Deniz kenarlarında şehirler, ilçeler, beldeler, köyler, mahalleler var. O yerleşim yerlerinde de büyük bir nüfus yaşıyor.
Ne var ki…
Yönetmelik değişikliği sonrası, o yapılar kağıt üzerinde görünmediği için büyük bir sıkıntı ortaya çıktı. Kimi binalar tadilat izni alamıyor. Kimi binalarda satış sırasında ikamet belgesi verilemediği için banka kredileri kullanılamıyor.
Eskiyenlerin yerine yenilerin yapılması zaten mümkün değil.
İşte…
Kıyılarda yaşayanları ilgilendiren bu sorun için Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz çok önemli bir adım attı.
Başta…
Kıyı kenar çizgisinin özelliğini yitiren bölgeler olmak üzere, kıyı kenar çizgisinin 50 metrelik bandında kalan yapılara yönelik girişimi de şöyle açıkladı:
“Mudanya ilçemiz sahillerinde doğuda Altıntaş hariç olmak üzere, batıda Kumyaka dahil uzun bir bölgede kıyı kenar çizgisine yönelik envanter çalışması başlattık.”
Çalışmayı şöyle açıkladı:
“Mudanya’da Ömerbey, Halitpaşa, Mütareke gibi sahilde kurulmuş mahallelerimiz kıyı kenar çizgisinde kalıyor. Tarihi yalı evleri bile bu kapsamda kalıyor.”
Devam etti:
“Aynı şekilde Güzelyalı’da Burgaz, Eğitim, Yalı mahalleleri bu kapsamda. Kumyaka Köyü de yine kıyı kenar çizgisinde.”
Bu noktada…
Sözünü ettiği mahallelerde yıllar önce yapılmış binlerce yapı olduğunu vurguladı ve “düzenleme yapılırken mevcut durumun göz önüne alınmadığını” söyledi.
Amacı da şöyle açıkladı:
“Bu bölgelerdeki mevcut yapıları imar bölgesi haline getireceğiz. Zaten yıllardır var olan binalar yasallaşacak, imar sorunları ortadan kalkacak.”