Herkes siyasetin yeniden dizaynını konuşurken sürpriz adım ortaya çıktı: Toplumsal Mutabakat Affı için hazırlık başladı

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ

Günlerdir… Siyasetin yeniden dizaynının CHP’den başladığını gösteren yalan habere dayalı büyük kumpası konuşup tartışıyoruz.
Kumpasta…
Beştepe’ye çıkan CHP’li olarak Muharrem İnce’nin adı geçse de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik imalar ve iddialar olsa da, gelişmeler ikisini de aşacak özellikler gösteriyor.
O nedenle…
CHP’deki tartışmaları, suç duyurularını, açılan ya da açılması istenen davaları, disiplin süreçlerini bir kenara bırakıp geniş açıdan bakmakta yarar var.
Özellikle…
Ali Babacan’ın yıllar sonra lider olarak televizyona çıkıp “merkez siyasetiyle herkese kucağını açması” sonrası yapılan tartışmalar da bunu gösteriyor.
Çünkü…
Siyasetin günlük polemik ve çekişmelerini bile yutan tartışmalar devam ederken, Ankara’dan farklı bir hazırlık yapıldığına dair kulis bilgisi kulağımıza geldi.
Söylenen şu:
“Toplumdan gelen istek ve giderek büyüyen beklenti nedeniyle, Toplumsal Mutabakat Affı adıyla bir çalışma başlatıldı.”
Açıkçası…
2018 seçimi öncesi MHP’nin gündeme getirdiği, ancak AK Parti’nin reddettiği af konusunun Ankara’da konuşuluyor olması bile önemli bir gelişme.
Nitekim…
Son yaşananlar ve tartışmalar nedeniyle “güvenilir haber kaynağı” ifadesi ciddi anlamda imaj kaybı yaşamış olsa da, Ankara’da konuştuğumuz dostlar şuna dikkat çektiler:
“MHP teklifini gündeme getirdiğinde destek görmedi, ama sonrasındaki gelişmeler nedeniyle farklı bir atmosfer doğdu. O teklif de duruyor.”
Üstelik…
Üzerinde çalışmaları süren, yakında Meclis’e ve dolayısıyla kamuoyu gündemine gelecek olan Toplumsal Mutabakat Affı’nın çerçevesinin de belli olduğunu söylediler:
“10 yılın altında hüküm alıp cezaevlerinde yatmakta olanlar Toplumsal Mutabakat Affı kapsamına girecekler.”
Açıkçası…
Son günlerde Twitter’da siyasi parti liderleri ve sözcülerinin paylaşımları altına EYT’liler gibi Af Bekleyenler etiketli yorumlar yapılıyor, ama af konusunun gündeme gelmekte olduğunu öğrenince yine de şaşırdık.