Deneyimle barışık ve teşkilata heyecan katacak yeni isimlerle geniş kapsamlı değişim… AK Parti’nin teşkilat yapısı modelinde yeni anlayışı belli oldu

AK PARTİ ESKİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI
AK PARTİ ESKİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI

İşareti… 20 Eylül 2019 Cuma akşamı Olay Televizyonu’nda konuk ettiğimiz Faruk Çelik verdi. Her Açıdan programında yaptığı değerlendirmeyi 30 Eylül günü bu sütunlardan şöyle aktardık:
“Bugün bir gençleşme sürecine girildi, ‘Siyasete yeni atılan arkadaşlarla devam edelim’ dendi. Çok açık net gördük ki tecrübeyle genç dinamizmi bütünleşmeden, hafıza olmadan dinamizmin zorlandığı da görüldü.”
Vurguladığı şuydu:
“Bir tarafta deneyim, bir tarafta gencin dinamizmi bütünleştirilmeli. Aksi takdirde kısa yoldan hedefe ulaşma imkanı kalmıyor.”
Ardından…
AK Parti’nin kuruluşundan bu yana İl Başkanı olarak görev yapmış isimler Ankara’ya davet edilip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la buluştular.
Toplantıya…
Bursa’dan da Şevket Orhan, Mehmet Tunçak, Hayrettin Çakmak, Sedat Yalçın, Nagip Vardar, Cemalettin Torun ve Ayhan Salman katıldılar.
Açıkçası…
AK Parti böyle bir organizasyonu ilk kez yaptı. Bunun nedenini yalnızca yeni partilere kadro bırakmamak olarak okumamak gerekiyor,
Anlaşılan o ki…
AK Parti, bugüne kadar hizmet etmiş, il başkanlığı yapmış isimleri bir araya getirirken deneyimden yararlanma arzusunu da ortaya koyuyor.
Nitekim…
Erdoğan’ın toplantıdaki konuşmasında “Bize Hatice’ler Ömer’ler lazım” demesi de, Ankara kulislerinde “Cumhurbaşkanı’nın mevcut teşkilat yapısından memnun olmadığı” ve “teşkilata heyecan katacak yeni isimler” aradığı şeklinde yorumlanıyor.
Oysa…
Bugüne kadar gazeteci olarak izlediğimiz AK Parti’nin belirgin bir teşkilat anlayışı var. O da; göreve kim gelirse geçmişin tümünü silmesi olarak yansıdı.
Görünüşe göre…
AK Parti bu anlayışı değiştirmeye ve teşkilatlarda deneyimle buluşan yeni enerjiyi ortaya çıkaracak geniş kapsamlı bir değişime hazırlanıyor.
Nitekim…
Konuştuğumuz Ankara kaynakları da bu yönde düşünce aktarıp şunu da ekliyorlar:
“Değişimi isim bazında anlamamak lazım, daha geniş kapsamlı ve anlayış değişimi söz konusu. Bu da sürprizleri beraberinde getirebilir.”