Açıktaki istasyonlarda bekleyen yolcuların soğuktan etkilenmemeleri için Bursaray’dan kış hazırlığı olarak ‘şeffaf oda’ önlemi

BURSARAY İSTASYONLARI BEKLEME YERİ ŞEFFAF ODA
BURSARAY İSTASYONLARI BEKLEME YERİ ŞEFFAF ODA

Belki… Gündemin çok önemli siyasi ve ekonomik konuları arasında kimileri için dudak büktüren bir çalışma gibi görülebilir.
Fakat…
Geride bıraktığımız yaz döneminde günlük 300 bin yolcu taşıma rekoruna ulaşan, hedefini de günde 500 bin yolcu olarak belirleyip yatırımlarını buna göre planlayan Bursaray yolcuları açısından günlük yaşam kapsamında önemsenmesi gereken bir uygulama söz konusu.
Fotoğrafı da…
Ulaşım konularındaki uzmanlığıyla sık sık görüş ve önerilerinden yararlandığımız İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl yolladı.
Konu şu…
Tünellerdekiler dışında Bursaray istasyonları ana yolların ortasında ve yol zemininden yüksekte. Çevreleri de açık olduğundan istasyonların yolcu bekleme alanları hava akımlarını fazlasıyla hissediyor.
Gerçi…
Hava sirkülasyonları yaz mevsiminde doğal klima işlevi görüyor, fakat kış aylarında bekleyen yolcular açısından zor anlar oluşmasına neden oluyor.
Çünkü…
Rüzgarla birlikte şiddeti artan soğuk bekleyenleri olumsuz etkiliyor.
Özellikle de…
Yaşlılar, çocuklar ve hastalar için sıkıntılı bir bekleyiş ortaya çıkıyor.
İşte…
Bursaray’ın işletmeciliğini yürüten Burulaş bu sıkıntılı durumu bir nebze de olsa gidermek amacıyla basit ama etkili bir durak düzenlemesi geliştirdi.
Şu an için…
Kestel hattındaki Esenevler/Hacivat İstasyonu’nda denemesine başlanan uygulamayla yolcu bekleme alanının dört tarafı şeffaf şekilde kapatıldı.
Ortaya da…
Bekleyen yolcuların hem istasyona yaklaşan Bursaray araçlarını görebileceği, hem çevreyi izleyebilecekleri şeffaf oda benzeri bir görüntü çıktı.
Böylece…
Bursaray İstasyonları’nda, kış aylarında soğuk ve rüzgardan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yolcu sağlığını ön plana alan, bunu yaparken de görüntüyü bozmayan önlem geliştirildi.
İMO Ulaşım Komisyonu Başkanı ve Bursa Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu Başkanı olan Ulaşım Uzmanı M. Tözün Bingöl de uygulamanın yararlı olacağı düşüncesinde.
“İstasyon özelliklerini bozmayan ve kent görünüşünü etkilemeyen sistemin kısa zamanda tüm istasyonlarda uygulanması yararlı olur” dedi.