595 yıldır ayakta duran Yeşil Cami’nin sırrı mimarı Hacı İvaz Paşa’nın taşıyıcı kiriş ve sütunlara yerleştirdiği ‘deprem terazisi’ silindirlerde

YEŞİL CAMİ DEPREM TERAZİSİ
YEŞİL CAMİ DEPREM TERAZİSİ

Hep tekrarlamakta yarar var… Deprem coğrafyasının etkili kuşağında yer alan bir kentte yaşıyoruz. Tarih boyunca Bursa’da yıkıcı depremler olmuş, uzmanlar yenilerinin beklenmesi gerektiğini ısrarla söylüyorlar.
İşte…
Depremin küçük sarsıntıyla da olsa kendini yeniden anımsattığı günün sabahında sosyal medya Facebook’taki Eski Bursalılar Burada Grubu’nun sayfasında Ergun Yılmaz’ın paylaşımı ilgimizi çekti.
595 yıldır ayakta duran ve Bursa’ya gelen turistlerin gezdiği öncelikli yerler arasında olan Yeşil Cami’nin mimarisindeki deprem sırrını anlatan paylaşım deprem terazisinin nasıl işlediğini de gösteriyor.
Bu sır da…
Yeşil Cami’nin mimarı olan Hacı İvaz Paşa’nın kubbeyi taşıyan ana kirişler ve sütunlara yerleştirdiği silindirlerde gizli.
Çünkü…
Depremin ana taşıyıcıları yerinden oynatıp oynatmadığı, ne kadar hasar yaptığı deprem terazisi olarak çalışan silindirlerin hareketlerinden anlaşılıyor.
Kısacası…
Silindirler dönüyorsa sorun yok.