BUÜ Rektörü Cumhurbaşkanı’na rapor verdi, Bursa’da yeni üniversiteye adım atıldı… Yeni üniversite, 80 bin öğrenciye ulaşan Uludağ Üniversitesi bölünerek kurulacak

1 HAKAN ÇAVUŞOĞLU VE REKTÖR PROF. DR. AHMET SAİM KILAVUZ
1 HAKAN ÇAVUŞOĞLU VE REKTÖR PROF. DR. AHMET SAİM KILAVUZ

Görüşme… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Ağustos günü otoyol ve Şehir Hastanesi açılışı için Bursa’ya geldiğinde gerçekleşti.
Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz bu görüşmede Bursa Uludağ Üniversitesi ile ilgili değerlendirme ve projelerinin yer aldığı bir rapor sundu.
Raporda da…
Öğrenci sayısının 80 bine ulaştığına vurgu yapılarak “Uludağ Üniversitesi’nin eğitim kalitesini arttırabilmesi için bölünmesi” önerisi dile getiriliyordu.
Raporunu verirken konuyu da özetledi:
“Bursa nüfus, ekonomik yapı ve konum olarak birden fazla üniversiteye sahip olabilecek kapasiteye sahip. Kente yeni bir üniversite yakışır. Bu da Uludağ Üniversitesi bünyesinden bölünerek olabilir.”
Şunu da vurguladı:
“Öğrenci sayımız 80 bine ulaştı. Bünyeden yeni bir üniversitenin bölünmesi Bursa Uludağ Üniversitesi’nin eğitim kalitesine de olumlu katkı yapar.”
Kulağımıza gelenlere göre…
Dikkatle dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan dosyayı aldıktan sonra “konu üzerinde çalışılmasını” istedi.
Gerçi…
BUÜ’nün bölünmesi ve bünyesinden yeni bir üniversite doğması düşüncesi yeni değil, geçmişte de konuşulmuştu. Ancak, kampusun da bölünmesini öngören o proje aynı kampusta iki üniversite düşüncesine dayanıyordu.
Ona da, kent kamuoyu karşı çıkmıştı.
Bu kez…
Başka bir arazide yeni bir kampus projenin temel noktalarının başında geliyor. Rektör Prof. Dr. Kılavuz’un sunduğu raporda da BUÜ’nün bölünmesiyle kurulacak yeni üniversitenin yeni bir kampusta eğitim vermesinin daha doğru olacağı vurgulanıyor.
Gördüğümüz kadarıyla…
4 Ağustos’taki görüşme sonrası ilk adım da atıldı.
Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu Perşembe günü Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’u ziyaret etti.
Ziyaret sonrası konuştuğumuzda Çavuşoğlu şunu söyledi:
“Rektör Hocamızın üniversitemizle ilgili ileriye yönelik yapmak istediği projeleri var. Bunları konuşup değerlendirme yaptık.”