Sağlıkta planlar Şehir Hastanesi’ne göre yapılıyor… Dev hastaneye doktor göçü başlıyor, Bursa Devlet ‘butik hastane’ olarak bölgesine hizmet verecek

BURSA DEVLET HASTANESİ
BURSA DEVLET HASTANESİ

Önce… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşen AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin kent içinde ikinci basamak sağlık hizmeti veren Bursa Devlet ve Çekirge Devlet hastanelerinin üçüncü basamak sağlık hizmeti verecek ve bünyesinde 6 hastane barındıracak Şehir Hastanesi’ne taşınarak kapatılmamalarını istedi.
Bunu…
“Bursa siyaseti hastane kapatarak taşınmaya sıcak bakmıyor” sözleriyle ilettiğini 9 Mayıs günü bu sütunlardan aktardık.
Görüşmede…
Esgin özellikle Bursa Devlet Hastanesi kapatılmasına karşı çıkarken, “Ahmet Vefik Paşa’nın yaptığı Bursa Devlet Hastanesi’nin kapatılmasına tahammülümüz yok” dedi. Bakan Koca da olumlu yaklaştı.
Ardından…
Bursa Şehir Hastanesi’nin açılması konusu cuma günü Sağlık Bakanlığı’nda enine boyuna masaya yatırıldı.
Değerlendirmede…
Şehir Hastanesi’nin bir an önce açılması gerektiği, ancak geçen süreçte kadro atamalarının yapılamadığı ortaya kondu. Sağlık Bakanlığı’nın talep ettiği doktor, hemşire, yardımcı sağlık personeli gibi 11 bin yeni kadro için en erken ağustos ayı hesabı yapıldı.
Bunun üzerine, yeni duruma göre yeni bir formül geliştirildi.
İlk etapta…
Göğüs, Onkoloji ve Doğumevi ile birlikte Bursa Devlet Hastanesi de kapatılıp Şehit Hastanesi’ne taşınacak.
Sonrası için de 2 farklı eğilim ortaya çıktı.
Önce, “Onkoloji Hastanesi’ni bu taşınma sonrası Bursa Devlet Hastanesi olarak devam ettirelim” önerisi tartışıldı.
Fakat…
AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in ortaya koyduğu “Ahmet Vefik Paşa’nın açtığı hastanenin kapatılmasına tahammülümüz yok” tavrı nedeniyle bu düşünceden vazgeçildi.
Son karar ise…
“Bursa Devlet Hastanesi’nin kapatılarak kadrosuyla birlikte Şehir Hastanesi’ne taşınmasına… Süreç içinde beklenen kadrolar da geleceği için Bursa Devlet Hastanesi’nin restore edilerek kent geneli yerine sadece kendi bölgesine hizmet verecek şekilde küçültülüp butik hastane haline getirilmesine” şeklinde verildi.