Kurla mücadelenin sonunun olmadığını düşünen sanayici, teknoloji üretimi istiyor: Teknolojiye yatırım yaparsak, 10 yıl sonra Türkiye’nin önüne kimse geçemez

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP VE DOSABSİAD BAŞKANI NİLÜFGER ÇEVİKEL
TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP VE DOSABSİAD BAŞKANI NİLÜFGER ÇEVİKEL
TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP VE DOSABSİAD BAŞKANI NİLÜFER ÇEVİKEL

Hafta sonu… Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı, eşsiz koylarıyla ünlü sahil kasabası Göçek’te özel bir toplantı vardı.
Üstelik…
İş dünyasının tanınmış isimleri, siyasetçiler, eski bakanlar sanatçılar, spor dünyasının ünü sınırları aşmış isimleri, kimi sivil toplum örgütleri başkanları, hatta bazı eski belediye başkanlarının katıldıkları kalabalık bir toplantı oldu.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop da bu toplantının en ağır konuğu oldu.
Toplantıya…
2010 yılında üstlendiği Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevi nedeniyle Türkiye’nin İlk Kadın Müsteşarı olarak tanınan Muğla Valisi Esengül Civelek evsahipliği yaptı.
1991’de rahmetli Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde yine Muğla’ya atanan İlk Kadın Vali Lale Aytaman’dan 20 yıl sonra kadın vali olarak önce Yalova’da görev üstlenip Haziran 2017’den beri Muğla Valisi olarak görev yapan Civelek de farkıyla dikkat çekiyor.
İşte…
Sanayicisinden siyasetçisine, sanatçısından sporcusuna, gazetecisinden sivil toplum örgütü başkanına geniş bir alanda her kesimi buluşturan Göçek toplantısına Bursa’dan da DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel katıldı.
Dahası…
Bursalı genç tekstil sanayicisi Çevikel, katılanlar arasında değerlendirme amacıyla düzenlenen toplantıdaki konuşmasıyla da dikkat çekti.
Konuşmasının çıkış noktası ise, sürekli artan ve kontrol edilemeyen döviz kurları nedeniyle sanayicinin yaşadığı sıkıntılardı.
O nedenle…
TBMM Başkanı Şentop’un aktarılanları not ettiği toplantıda kalkıp “Bu saatten sonra görülen o ki, kurla mücadelenin sonu yok” dedi.
Sonra da…
Sanayici olarak gözlemlerini ve düşüncelerini konuklarla paylaştı:
“Bakın, Türkiye’nin komşu ülkelerimiz gibi zengin enerji kaynakları yok. Enerjide her şeyi ithal ediyoruz. İşte bu nedenle kendi teknolojimizi üretmemiz gerekiyor.”
Hedef bile gösterdi:
“Eğer kendi teknolojimizi geliştirir ve teknolojiye yatırım yaparsak, 10 yıl sonra Türkiye’nin önüne kimse geçemez. Çünkü Türkiye kalabalık bir ülke ve büyük bir kapasiteye sahip.”