Osmanlı Devleti Mısır Valisi’nin bedelini ödediği Amerika’daki Özgürlük Anıtı için Bursa’dan New York’a gidip belgeselini çektiler

ZGÜRLİK ANITI BELGESELİ EBRU YİĞİT SERKAN YİĞİT
ZGÜRLİK ANITI BELGESELİ EBRU YİĞİT SERKAN YİĞİT

Yaşamı boyunca Amerika’ya adım atmamış milyarlarca insan New York’taki Özgürlük Anıtı’nı biliyor. Elinde meşale tutan dev heykeli Fransızların yapıp 100. kuruluş yıldönümünde Amerika’ya armağan ettiği de kayıtlarda yer alıyor.
Oysa…
Bir de Fransızların heykeli yapma öyküsü var ki, kayıtlarda o yer almıyor.
O da…
Dev heykelin siparişini Osmanlı Devleti adına Mısır Valiliği’nin vermesi. Sait Paşa, bizzat tasarladığı ve Süveyş Kanalı girişine yerleştirmeyi planladığı heykelin siparişini 1854 yılında Fransa’ya verirken, ödemesini de yapıyor.
Fakat…
Osmanlı’nın son döneminde siparişini takip edememesi, değişen dünya konjonktürü heykelin adresinin değişmesine yol açıyor. Bilinen öykü de 1855’de heykelin yapımına başlandığı tarihten itibaren kayda geçiyor.
Heykelin Fransa’dan Amerika’ya nakledilişi ise Mısır Valisi Sait Paşa’nın siparişinden 30 yıl sonra oluyor.
İşte…
Tarihin karanlıkta kalmış bu sayfasını aydınlatmak için Bursalı belgesel yapımcısı Ebru Yiğit ve Serkan Yiğit çifti harekete geçti. Alman ve Amerikalı ortaklarıyla birlikte kolları sıvayan Bursalı belgeselciler ilk çekimleri de 2018 Kasım ayında, ikinci çekimleri Şubat 2019’da yaptılar.
Planlamalarına göre bu yaz aylarında çekimleri tamamlayıp ekim ayından itibaren prodüksiyon çalışmalarına başlayacaklar.
Bursa’dan gidip Amerika’nın New York kentinde dünyanın bildiği bir anıtın eksik kalan tarihine ilişkin belgesel çekmek çok da kolay değil.
O öyküyü…
Belgeseli çeken Serkan Yiğit anlattı:
“Amacımız tarihi bir gerçeği ortaya çıkarmak. Özgürlük Anıtı’nın 130 değil 160 yıllık bir öyküsü olduğunu, bu öykünün Fransa’dan değil Osmanlı’dan başladığını belgelemek ve dünya kamuoyuyla paylaşmak.”
Ardından…
“Bu hedefle birlikte, Türkiye’nin tanıtımında yeni bir stratejiyi de deneyimleme olanağı bulacağız” dedi ve şunu da ekledi:
“Özgürlük Anıtı önünde yer alan ve tarihini anlatan levhanın değiştirilip Osmanlı’dan başlayan gerçek hikayenin yazılmasını sağlamak istiyoruz.”