Adaylığına karşı partisinde kampanya yapıldı, “kaybeder” dendi ama Hayri Türkyılmaz yüzde 53’le seçilip Büyükşehir’den “trafik ve sahil düzenleme” yetkisi istedi

MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ
MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ
MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ

Kim ne derse desin… Bu seçimin Bursa’daki en başarılı isimlerinden biri Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz oldu.
Üstelik…
Seçim kampanyasından daha çetin bir mücadeleyi aday olabilme sürecinde verdi. Partisinden, hatta belediye meclisinden karşısına rakip çıkanlar oldu.
CHP’nin bazı eski ilçe başkanları ve sivil toplum örgütleri aleyhine kampanya yaptılar. Aday gösterilmemesi için CHP Genel Merkezi’ne gidildi, Kılıçdaroğlu’na baskı yapıldığı haberleri bile geldi.
Önce…
Kılıçdaroğlu’nun desteğiyle tüm bunları aşıp CHP Mudanya Adayı oldu, sonra sahada seçim mücadelesi verdi ve yüzde 53.5 oy alarak Mudanya’da üst üste iki kez seçilen ilk başkan oldu.
Geçen dönem…
Büyükşehir Belediyesi ile bazı konularda görüş ayrılığı taşıdığı, zaman zaman da polemik düzeyinde karşı karşıya geldiği biliniyor.
Sohbet ederken…
Yeni dönemdeki tavrını sorduk, nasıl bir süreç planladığını öğrenmek istedik.
Şunu söyledi:
“Benim hiç kimseyle kişisel bir problemim yok. Olmaz da… Ben sadece Mudanya’nın hakkını korumaya ve savunmaya çalışıyorum. Onun için de sorumlu olduğu alanlarda Büyükşehir’in görevini yapmasını istiyorum.”
Geçen dönemden kalmış olsa da, Büyükşehir’den bu dönem için iki isteği var:
Bir…
“Yalnızca hafta sonları 150 bini aşkın aracın girdiği Mudanya’nın trafiği artık Mudanya’nın sorunu olmaktan çıktı, Bursa’nın sorunu oldu.”
Şunun altını çizdi:
“Deniz havası alabilmek için Bursa’dan gelenler, Mudanya’ya giremeden geri dönmek zorunda kalıyorlar.”
Çağrısı şu:
“Trafik sorunu Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda. Bu dönem çözüm bekliyoruz. Ya da, yetki versinler, Mudanya Belediyesi olarak biz çözelim.”
İki…
“Sahillerin bakımı ve düzenlenmesi Büyükşehir’e ait. Fakat vatandaşın denize girip hava almak için yürüyebileceği proje maalesef bitirilemedi.”
İsteği aynı:
“Plaj işgallerini kaldırıp sahilleri düzenlemelerini bekliyoruz. Eğer yetkiyi devrederlerse Mudanya Belediyesi olarak bunu biz yaparız.”