50 gündür görevde olan Vali Canbolat’ın önceliği turizm: Bursa için aynı masanın etrafında birleşebilmeliyiz

VALİ YAKUP CANBOLAT VE CAVİT ÇAĞLAR MEHMET ALİ İNAN
VALİ YAKUP CANBOLAT VE CAVİT ÇAĞLAR MEHMET ALİ İNAN

Yılın son günüydü… Bursa Valisi Yakup Canbolat 50 günlük görev süresinin kamu dışındaki ilk ziyaretini Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’a yaptı.
Ziyarette…
50 gün çok kısa bir süre olmasına karşın, Vali Canbolat zaten bildiği, fakat mülki idaresini üstlendiği Bursa’ya çabuk adapte olduğunu, kronik sorunlara çabuk teşhis koyup çözüm için de kolları hemen sıvadığını bir kez saha gördük.
Özellikle…
Bursa’nın sorunlarına “çözemezseniz krize dönüşür” bakışıyla yaklaşıyor, “Bursa’ya hizmet etmeye geldik” diyor.
Önceliği de…
Tarımsal değerine sanayi gelişimini ekleyen Bursa için yeni hedef olan turizme vermiş. Çağrısını bu nedenle kentin tün dinamikleri ve kurumlarına yaptı:
“Bursa için aynı masanın etrafında birleşebilmeliyiz.”
O birleşmeyi sağlamak üzere elini taşın altına uzatmaya hazır görüntüsü verdi.
Bu noktada…
Vali Canbolat’ın şanslı bir başlangıç yaptığını söylemek de mümkün. Geçen hafta Bursa’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la görüşmelerde, yıllardır 7 kocalı Hürmüz benzetmesi yaptığımız Uludağ’daki yetki kargaşasını bitirmeye yönelik ortaya çıkan gelişmeler umut verici.
“Çanakkale’de sürdürülen, Nevşehir için de planlanan Alan Başkanlığı uygulaması var. Karar ve yetki Vali Başkanlığındaki encümen benzeri, bütçesi olan bir kurula devrediliyor. Uygulama ve koordinasyonsuzluklara yerinden müdahale ediliyor.”
Ardından…
“Bence iyi bir model” dedi ve bunun da yasa ile oluşturulduğunun altını çizdi.
Gerçi…
Yıllarca turizmci olarak organizasyonlar yaptığı Uludağ’ın eksiklerini ve sorunlarını bilen bir Kültür ve Turizm Bakanı olması elbette şans, fakat orman ve Milli Park özellikleri nedeniyle Uludağ’ın diğer kış merkezlerinden farklı konumu olduğu da bir gerçek.
Nitekim…
Geçmişte bizzat Bakan tarafından verilen vaatleri yerine getirmeyen Orman Bakanlığı acaba yetkilerini Vali başkanlığındaki kurula devredeceği Alan Başkanlığı’na nasıl bakar?
Vali Canbolat bu konuda umutlu:
“Uludağ turizm alanı mı olacak, orman mı kalacak ona daha sonra karar verilecek. Öncelik Alan Başkanlığı için yasanın çıkması.”
Bu arada…
Vali Yakup Canbolat bir süredir Yüksek İhtisas Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören annesi Nezaket Canbolat’ı akşam saatlerinde kaybetti. Merhumeye rahmet, Vali Canbolat ve ailesine başsağlığı diliyoruz.