Mudanya’dan gidip Afrika ve Avustralya’da yaban hayatını çeken Akın Esgin New York’taki Belgesel Festivali’nden Bursa’ya ödül getirdi

AKIN ESGİN
AKIN ESGİN
AKIN ESGİN

Herkes onu Mudanya’daki Montania Otel’in sahibi olarak tanıyor… Rahmetli Fahri Esgin’in oğlu Akın Esgin’in bilinmeyen bir özelliği var: Belgesel yapımcılığı.
Üstelik…
Esgin’in daha çok Afrika ve Avustralya’da haftalarca zor koşullarda süren yaban hayatı belgesel çekimleri dünyanın önde gelen belgesel kanallarında ve TRT’de yayınlanıyor.
İlk zamanlar hobi olarak başladığı belgeselcilikte uluslararası alanda bilinen ve izlenen bir yapımcılığa ulaşan Akın Esgin başarılarıyla da adından söz ettiriyor.
Nitekim…
Dünya televizyonlarına yaban hayatı, kültür ve bilim temalı belgeseller üreten BBA Broadband Films, yapımcılığını Akın Esgin’in üstlendiği ve Burak Doğansoysal’ın da yönetmeni olduğu Namibya’nın Kadim İnsanları belgeseliyle New York’ta sekizincisi düzenlenen ve WCFF olarak tanınan Wildlife Conservation Film Festival’deki İnsan ve Doğa kategorisinde ödül kazandı.
Belgesel…
Daha önce de Malezya, Estonya ve Litvanya’daki film festivallerinde gösterim hakkı elde etmişti.
Akın Esgin’in yapımcılığını üstlendiği ödüllü belgesel, Namibya’nın zorlu koşullarında binlerce yıldır hayatta kalma mücadelesi veren Himba’lar, Topmaat’lar ve avcı toplayıcı Buşman’ların hayatlarını konu alıyor.