CHP’deki imza kampanyasına Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık bakışı: İçe dönmenin değil, dışarı karşı çalışma zamanı

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI PROF. DR. LALE KARABIYIK
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI PROF. DR. LALE KARABIYIK
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI PROF. DR. LALE KARABIYIK

Eğer… 24 Haziran’da erken seçim yapılması için karar alınmasaydı, CHP Mart 2019’da yapılacak yerel seçime yönelik ilçelerde belediye başkan adaylarını mayıs ayı sonuna kadar belirlemiş olacaktı.
Hatta…
Gürsu ve Gemlik için belediye başkan adayları belirlenmişler ve Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tanıştırılmışlardı.
Fakat…
Araya erken seçim girince ilçelerin belediye başkan adaylarını belirleme çalışmaları doğal olarak seçim sonrasına bırakıldı.
Ne var ki…
Bu kez de seçimin hemen arkasından CHP’de yenilenme sloganıyla olağanüstü kurultay çağrıları başladı.
Bu noktada…
CHP’de öne çıkan değişim isteğinin arkasında Muharrem İnce’nin kampanya süresince meydanlara getirdiği heyecan ve umut ile birlikte sandıkta ulaştığı oy oranının CHP’den fazla olması da etkili.
Oysa…
İnce’nin pozitif enerjisi ve söylem yeteneğiyle verdiği güven kampanyasında öne çıksa da, siyasal ve sosyolojik olarak partinin oylarıyla cumhurbaşkanı adayının oyları aynı kategoriye girmiyor. İkisi birbirinden bağımsız ve farklı seçimler. Sonuçlarını kendi içlerinde değerlendirmek daha doğru.
Buna…
CHP’deki kimi seçmenlerin başka partilere demokratik destek kaygısıyla farklı organizasyonlara girmesi de eklenebilir.
İşte…
Böyle bir ortamda Ankara’da başlatılan kurultay için imza kampanyasını ilk gününde CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık’a sorduk.
Doğal olarak…
Partideki tüzüğün verdiği hakkın kullanımı nedeniyle başlayan hareketin lehinde ya da aleyhinde bir ifadesi olmadığı gibi, özellikle de kaçındı.
Buna karşın…
“İmza toplanabilmesi için 15 günlük süreleri var” diye başlayıp bireysel düşüncesini dile getirdi ve şunu söyledi:
“Şu anda önümüzde bir yerel seçim var. Çok önemsediğimiz yerel seçim öncesinde bir kurultay olur mu, olmaz mı bilemiyorum, ama tabii ki kendi içimize dönmenin değil, dışarı karşı çalışmanın zamanı olduğunu düşünüyorum.”