Erken seçim tartışmaları sürerken AK Parti çok geniş kapsamlı Seçim ve Siyasi Partiler yasaları için kamuoyundan görüş topluyor

AK PARTİ SEÇİM VE SİYASİ PARTİLER KANUNU ÖNERİ İSTEĞİ GENELGESİ
AK PARTİ SEÇİM VE SİYASİ PARTİLER KANUNU ÖNERİ İSTEĞİ GENELGESİ

Açıkçası… Ankara’nın değişken siyasal atmosferi net bir fikir oluşmasına izin vermiyor. Özellikle cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin erken olup olmayacağı konusunda neredeyse her gün kafa karıştıran gelişmeler yaşanıyor.
Gerçi…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta, Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti sözcüleri her seferinde seçimlerin zamanında olacağını söylüyorlar. Fakat, her defasında seçimin ayak sesleri algısı veren gelişmeler oluyor.
Örneğin…
SGK ile ilgili toplumla uzlaşma düzenlemelerle başlayan süreçte esnaf ve KOBİ’ler için destek önlemleri getiriliyor, ekonomide sorunlar çözülüyor. Bu düzenlemeleri AK Parti ve MHP’nin birlikte hazırladıkları ittifak yasası izledi.
Biz de…
10 Şubat günü gelişmeleri paylaşırken “seçimin ayak sesleri” yorumunu yaptık.
Derken, kafaları karıştıran bir başka yazışma ulaştı elimize.
Altında…
AK Parti Seçim İşleri Başkanı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun imzası olan 1 Mart 2018 tarihli yazıda şöyle bir giriş yapılıyor:
“16 Nisan 2017 tarihinde yapılan halkoylaması sonucu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kabul edilmiştir. Kabul edilen yeni sisteme uygun olarak bir takım kanuni düzenlemenin yapılması zaruri hale gelmiştir. Yapılacak bu düzenlemeler, sadece lafzi düzenlemeler değil, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ruhuna ve çağın gereklerine uygun yapılmalıdır.”
Duyuru şu:
“2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunları konusunda yeni bir çalışma başlatılmıştır.”
Bu noktada…
Bir parantez açılıp çalışma başlatılan Seçim Kanunları anımsatılıyor:
“298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, 2972 Sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun, 3376 Sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun ve 6271 Sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu.”
Sonra da AK Parti Genel Merkezi’nin isteği yer alıyor:
“Bu kapsamda Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunları ile ilgili görüş ve önerilerinizi, yapılması düşünülen kanuni düzenlemelere ışık tutması bakımından siyasipartipartilervesecimkanunu@gmail.com adresine göndermenizi istirham etmekteyim.”
Anlaşılan o ki…
Erken olup olmayacağı belli değil, ama Ankara çok geniş kapsamlı bir seçim ve siyasi partiler yasaları hazırlığına başlamış.