CHP bakışını Lale Hoca açıkladı: İttifak konuştuğumuz dönemde değiliz, Kılıçdaroğlu’nu aday olması için sıkıştırıp kısır döngüye sokmak istiyorlar

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI PROF. DR. LALE KARABIYIK
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI PROF. DR. LALE KARABIYIK
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI PROF. DR. LALE KARABIYIK

Geçen dönem… CHP kendini yenilerken Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da kadrosunda Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık’a yer verdi.
Lale Hoca çiçeği burnunda siyasetçi olduğu dönemde CHP Genel Başkan Yardımcılığı üstlendi ve ürettiği parti politikalarıyla yıldızı parladı.
Nitekim…
Son kurultayda MYK’daki yerini koruduğu gibi, sorumluluğu da arttı. Örneğin seçim güvenliği için 8 partiyle görüşen CHP heyetinde Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık da vardı.
Öneriyi…
8 parti desteklerken MHP randevu vermedi, MHP soğuk baktığı için de AK Parti kabul etmedi ve ziyaretler devam ederken seçim ittifakı yasası önce Anayasa Komisyonu’ndan, sonra TBMM Genel Kurulu’ndan geçti, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylandı.
Sohbetimizde…
Tüm bu süreci değerlendirirken şuna işaret etti:
“Seçim yasasındaki bazı maddelerle ilgili çekincelerimizi anlatıp seçim sonrası ortaya çıkabilecek riskleri anımsattık. Amacımız seçim güvenliği ittifakı oluşturmaktı. Ama dinletemedik.”
Acaba…
Seçim hızla yaklaşırken CHP ittifak yapacak mı? Konuşulan kimi ittifak formüllerine CHP’nin yaklaşımı ne?
Şu cevabı verdi:
“İttifakı çok konuştuğumuz bir dönemde değiliz. Biz sadece seçim güvenliği ittifakını gündeme getirdik. Fakat hayır bileşenlerini devam ettirmek de gerekiyor.”
Bakışı şu:
“Biz önümüzdeki seçimi bir parti seçimi olarak değil, parlamenter sistemi geri kazanma mücadelesi görüyoruz. Demokrasiden yana olanların mücadelesi gözüyle bakıyoruz.”
Şunu ekledi:
“O bakımdan, önümüzdeki seçime bir partinin iktidara gelme mücadelesi olarak bakmamak gerek. Önce parlamenter sistem yeniden inşa edilmeli.”
Peki…
Cumhurbaşkanı seçiminde CHP’nin adayı kim olur?
Net mesaj verdi:
“Özellikle bazı çevreler CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nu ‘Aday mısınız?’ diye sıkıştırıyorlar. Bunu da bizi kısır döngüye sokmak için yapıyorlar. Şu an aday konuşmuyoruz.”
Düşüncesi şu:
“Aday için çok erken. Karşı taraf bizi dar bir çerçeveye sıkıştırmak istiyor, ama öyle bir adayımız yok. Genel Başkanımız olur, olmaz, başkası olur, bunlar gündemimizde yok. Önce seçim güvenliği ittifakını önemsiyoruz.”