Kent merkezi trafiğine radikal çözüm… Atatürk Caddesi yayalaştırılacak, araç trafiği yeraltına alınacak!

ATATÜRK CADDESİ TRAFİK
ATATÜRK CADDESİ TRAFİK

ATATÜRK CADDESİ TRAFİKBursa ne kadar genişlerse genişlesin… Yeni yerleşim alanlarında yeni cazibe merkezleri ne kadar oluşursa oluşsun, Atatürk Caddesi ve Heykel bölgesinin kentin merkezi olma gerçeği değişmiyor.
O bakımdan…
Atatürk Caddesi’nin, yani Heykel bölgesinin özel bir yoğunluğu olduğu için araç trafiği de, yaya trafiği de günün her saati fazla, hep sıkışık.
Ne var ki…
Dünyanın belli başlı kentlerinde sessiz şehir uygulamasının da getirdiği bir akım var. Bu akım, kent merkezlerinin araç trafiğinden arındırılmasını öngörüyor.
İşte…
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de merkezdeki yoğunluğu azaltıp araç ve yaya trafiğini rahatlatmak amacıyla yeni projeler geliştiriyor.
Örneğin…
25 yıl önce tek yönlü trafik uygulamasına dönülen Atatürk Caddesi’nin bugün artık taşıt trafiğini taşıyamaz hale gelmesi nedeniyle lastik tekerlekli araç trafiğine kapatılmasını planlıyor.
Projeye göre…
Cadde tramvay hattı dışında tüm motorlu araçlara kapatılıyor ve yalnızca yayaların kullanımına bırakılıyor. Uygulamayla, kentin merkezinde alışverişin yeniden gelişeceği yayalara ait bir alan oluşturulmak isteniyor.
Bu noktada…
Büyükşehir’in karşısına zaten sıkışık olan araç trafiğine hangi alternatif güzergâhtan yol verileceği sorunu çıkıyor.
Çünkü…
Çakırhamam’dan Cumhuriyet Alanı’na, yani Heykel’e kadar gidiş yönü olarak kullanılan Atatürk Caddesi trafiğinin alternatif güzergâhı yok.
O bakımdan…
Atatürk Caddesi trafiği törenler için kesildiğinde bile neredeyse kentin tamamında trafik sorunu ortaya çıkıyor.
Kulağımıza gelen bilgilere göre, Başkan Altepe uzman kadrosuna çözüm olarak yer altı caddesi üzerinde çalışmalarını önerdi.
Böylece…
Geçtiğimiz hafta Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimizde ilk kez açıkladığı ve 11 Nisan günü bu sütunlardan duyurduğumuz yeni metro hatlarıyla bazı caddelerin yeraltına alınması kararını gerçekleştirmek için de ilk adım atılmış oluyor.