Hızlı tren gelemedi, ama Gemlik yük treni için Gündoğdu’nun altından Kurşunlu’ya kadar tünel yapılacak

Gerçi… Tünellerde kalan Bursa-Yenişehir etabı ile projesi yeni tamamlanan Yenişehir-Bilecik etabında tıkanmış olsa da Bursa’nın hızlı tren bekleyişi sürerken, yeni hatlar için de TCDD hazırlıklara başladı.
Üstelik…
Hazırlığın ilk haberi de, hızlı tren için 23 Aralık 2012 günü Balat’ta düzenlenen temel atma töreninde dönemin Ulaştırma Bakanı olarak Binali Yıldırım’dan geldi.
O gün…
Kürsüdeki konuşmasında “Bursa’nın ufak tefek taşlarını derleyip toparladık hızlı trenin, otoyolun altına döşedik” diyen Yıldırım, soğuk havaya karşın herkesin içini ısıtan müjdeyi vermişti:
“Hızlı treni Gemlik’e kadar bağlamaya karar verdik. Proje çalışmalarına 2013’te başlayacağız.”
Tören ortamında Yıldırım’ın hızlı tren olarak açıkladığı proje; Bursa’nın yanı sıra çevre iller olarak Bilecik, Eskişehir, Kütahya gibi Anadolu kentleri sanayi bölgelerinden gelecek yük trenlerini limana ulaştırmayı amaçlıyordu.
İşte…
Mayıs 2014’te proje ihalesi yapılan Gemlik yük treni ile ilgili olarak şu günlerde önemli bir gelişme var. Daha açık söylemek gerekirse, Gemlik treni güzergahı belli oldu.
Buna göre…
Yenişehir-Balat istasyonları arasındaki hızlı tren ray hattı üzerinde bulunan Dereçavuş yeni proje için kavşak noktasını oluşturuyor.
Çünkü…
Hızlı tren hattının Dereçavuş’taki kavşak noktasından ayrılan yeni hat ovaya doğru ilerleyip Aksungur ve Ahmetbey köyleri arazilerinden geçerek Gündoğdu yamaçlarına gelecek.
Oradan da…
Gündoğdu Köyü ve tepesinin altından açılacak uzun bir tünelle tren hattı Kurşunlu-Gemlik arasında sahile inecek.
Sonra da…
Gemsaz’dan ilerleyip Gemlik Askeri Hara’sı önünden geçerek Gemport’a ulaşacak. Gemlik yük treni istasyonunun da Gemport yanındaki tepenin olduğu yere yapılması planlanıyor.